Facebook hozzászólás
265

Segíts, mert megbetegít a lelkem!

Noszogatjuk: kelj már fel! Szedd össze magad! Ne hagyd el magad! Menj szórakozni, társaságba! S ha mindezt ennek ellenére nem teszi, haragszunk rá. – mert tudjuk, komoly szervi bajai is lehetnek lelki okokból…

A fejfájós betegek rendszerint átlagon felül intelligens, érzékeny, gyakran szorongó, befelé forduló emberek. Rendkívül fegyelmezettek, nehezen tudnak lazítani. Tökéletességre törekszenek, és nagyon fontos számukra az elismerés, a siker. Indulataikat, negatív érzéseiket erősen kontrollálják, gyakran önmaguk ellen fordítják” – írja Menedzserbetegségek című könyvében dr. Valló Ágnes. Mintha korunk aktív életét élő emberről írtunk volna jellemzést.

A szorongásra sajnos nagyon sok okot ad a civilizált létezésünk. Ha ez még párosul önbizalomhiánnyal, megspékelődik egy sor kudarccal, nagyon nagy az esélyünk a komolyabb pszichés betegségekre.

A depresszió szinte alapbetegség. Állítólag minden harmadik magyar ember volt már depressziós, illetve rendszeresen visszaesik bizonyos időtartamra, vagy ki sem tud már jönni belőle magától. A stresszbetegségek egyik leggyakoribbja kegyetlenül összetéveszthető rossz magatartásformákkal. A depressziós ember ugyanis elviselhetetlen. Kötözködő, gyűlölködő, együttműködésre képtelen. Tehát az egészséges emberek kerülni kezdik ahelyett, hogy mellette állnának, s segítenének. Nehéz a környezet dolga is – természetesen a többi pszichés betegnél is ugyanez a helyzet -, mivel a depressziós embert, de a pánikbeteget is ki kellene mozdítani a bezártságából. Ám betegségének egyik tünete éppen az, hogy nem akar mozdulni, menni, fél, szorong, kedvetlen.

Pánikolunk!

A pánikjelenség tüneteit mindenki átélhette már, s elképzelése lehet róla, mit érez, akinek a pánikreakciója elromlik, s ok nélkül, bármire beugrik és működik. Ha pánikhelyzetbe kerülünk, pulzusunk erőteljesen felszaporodik, agyunk, vérünk, szívünk hatalmas adrenalinlöketet kap, halálfélelem lesz úrrá rajtunk.

A hatalmas adrenalintól és a félelemtől azután úgy tudunk futni, mint az aranyérmes 100 méteres sprinter, vagy olyan magas kerítést tudunk átugrani, amekkorával soha életünkben meg sem próbálkoztunk volna. Ez a pánikreakció azért van beépítve szervezetünkbe, hogy ha megtámadnak bennünket, ha valóban halálfélelemre okot adó helyzetbe kerülünk, védjük az életünket.

A pánikhelyzet megszűnése után remegünk, kimegy belőlünk az erő, elgyengülünk. A pánikbeteg látható ok nélkül, váratlan helyzetekben éli át ezeket az ijesztő tüneteket. Azután már szorong, fél a következőtől. Kerüli az embereket, helyzeteket. Bezárkózik. A többit tudjuk.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!