Facebook hozzászólás
612

EZT LÁTVA NEHÉZ TAGADNI A VÍRUST

Sokkoló fotókon a koronavírus-okozta tüdőgyulladás

A Semmelweis Egyetem Országos Képalkotó Klinika rendszeres esetbemutatásokon keresztül szeretné felhívni a figyelmet a koronavírus okozta tüdőgyulladásra és a COVID-19 megbetegedés szövődményeire.

Az ötlet hasonlít arra, amely pár éve a cigarettás dobozokon megvalósult, nevezetesen, hogy olyan naturális, megdöbbentő fotókon mutatják meg a dohány okozta károsodásokat, ami garantáltan belemar az ember gondolataiba, s ha százból egy ember ezért nem vesz cigarettát, már megérte a nem mindennapi kampány.

A Semmelweis Egyetem Országos Képalkotó Klinikája facebook-oldalán a koronavírus-járvány durván emelkedő második hullámában szeretné a kórokozó veszélyességére felhívni a figyelmet. Ehhez elsőként ezzel a képalkotó eljárással készült tüdőfelvétellel jelentkeztek:

A Semmelweis Egyetem figyelemfelhívó kampányának első felvételei. Fotó: Semmelweis Egyetem
A Semmelweis Egyetem figyelemfelhívó kampányának első felvételei. Fotó: Semmelweis Egyetem

 

A felvétel gazdája, egy középkorú férfi beteg fokozódó légzési nehezítettség, fulladás miatt került kórházi felvételre, romló állapota miatt intenzív osztályon gépi lélegeztetést igényelt 3 héten keresztül. Az elhúzódó lélegeztetést több hónapos lábadozás és rehabilitáció követte. A felső CT képeket a beteg felvételekor készítették és a koronavírus okozta tüdőgyulladás jeleit mutatják. Az alsó képek az intenzív osztályos ápolás 18. napján készültek, egyúttal a tüdőgyulladás rosszabbodását mutatják.
A bal oldali képeken 2-dimenziós, jobb oldalon 3-dimenziós képeken ábrázolódik a tüdő. A 2D képeken a sötét területek, a 3D képeken a lila területek mutatják az egészséges, légtartó tüdőterületeket. A károsodott, világos területek nem vesznek részt a légcserében.

A tájékoztatás e formájának azért van létjogosultsága, mert egyfelől megjelentek a vírusszkeptikusok, másfelől sokan abban a tévhitben élnek, hogy a jelenlegi, főleg fiatalokat érintő második hullám így marad. Pedig a Pécsi Tudományegyetem virológusai arra hívják fel a figyelmet, hogy a floridai példa látszik megismétlődni Európa-szerte. Ennek lényege, hogy a mostani járványszakasz során a fertőzések többsége láthatóan a fiatal korosztályt érinti – emiatt a forgatókönyv – legalábbis a kórházi kezelések tekintetében kedvezőnek tűnhet.

A virológusok arra figyelmeztetnek, hogy a kép árnyaltabb és jóval összetettebb, ráadásul egyáltalán nem kecsegtet jó kimenetellel.

A fiatalok fokozott érintettségének egyszerre több oka van:
– tesztelési stratégia szélesítése (mára ismert tény, hogy a tünetmentesek/enyhe tünetesek szerepe óriási a járvány mozgatásában)
– az idősek elővigyázatosabbak
– a fiatalok körében terjed jobban (kevésbé elővigyázatosak, a mozgásmintázatuk segíti a terjedést stb.)

A más országokban megtapasztalt minta szerint tehát ez csupán a kezdet, és a következő szakaszban a fertőzési láncolatok terjedésével a fertőzések nagyobb számban érinthetik az idős korosztályt is. A kórházi kezelések száma ezért várhatóan nőni fog (4-5 hét csúszásban), ezt követően 2-4 héttel pedig a halálozási mutatók is.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!