Facebook hozzászólás
110

„Szégyelld magad! Ilyet a nagyfiúk már nem csinálhatnak…!”

Amikor megtörténik, a legtöbben szégyenkeznek és igyekeznek elfelejteni az esetet. Pedig ha a gyermek még iskolás korban is rendszeresen bepisil, akkor nem kerülhető el, hogy komolyan vegyük a problémát. Mit tegyünk, ha felüti fejét az „enuresis” nevű betegség a családban?

 Az enuretikus-gyanús gyermekeknél:

 – Megnézik a bevitt-ürített folyadék mennyiségét – (2×24 óra)

 – Hány alkalommal, mennyit iszik- mennyit ürít? – (ml)

 – 2-3x reggeli (12 óra szomjazás) utáni vizelet fajsúly

 – rutin vizeletvizsgálat

Az egy éjszaka több vizeletet termelő, ill. a vizelet mennyiségét bekoncentrálni nem tudó gyermekeknél például indokolt lehet a hormonterápia. Akiknél a hólyagkapacitással, hólyagfunkcióval van probléma, szintén gyógyszeres kezelést javasolnak, de bizonyos esetekben hólyagtornát is .

Idősebb korban (8-12 éves korban) érdemes kórházi felvétellel végezni a kivizsgálást, kikapcsolva a gyermeket megszokott környezetéből. Itt több szakember együttes munkája segíti a probléma megszüntetését (gyermekgyógyász, nephrológus, urológus, psychológus, pedagógus, gyógytornász).

Fontos, hogy a vizsgálatot követően életmódbeli tanácsokkal is ellátják a szülőket, így otthon is segítséget kaphatnak.

Mi lehet a szülők feladata?

 – az esti folyadékbevitel korlátozása

 – a pelenka levétele

 – a sikeres napok regisztrálása (csillagokkal, rajzokkal)

 – dicséret, ha a gyermek száraz marad, stb.

Az, hogy a szülők interneten is egyre gyakrabban tájékozódnik és észrevehetően megnőtt az enuresis-szakrendelés forgalma, – is mutatják a probléma valós létét.

Általában szakrendelésre már úgy jönnek, hogy végrehajtottak néhány, szakasszisztens által javasolt feladatot (folyadékforgalmi lapok, enuresis-napló).Í gy a személyes találkozás, beszélgetés, ill. vizsgálat után sokszor sikeres terápia állítható be. 1-2 hét múlva pedig boldogan jeleznek vissza a pozitív eredményről.” – állítják a szakemberek.

 Persze vannak komplikáltabb esetek is, főleg mikor nem szervi eredetű az ágybavizelés. Ilyenkor hosszú próbálkozás, kitartó, gyakran nehéz munka (például psychoterápia) vezethet csak eredményre.

Ám a kitartó és hosszú együttműködést igénylő kezelés meghozza gyümölcsét. Érdemes komolyan venni, ha gyermekünk szokatlan, rendellenes dolgokat művel… Nem feltétlenül ő a hibás, sőt…





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

A mechanikus férfi karórák titkai

A mechanikus órák világa varázslatos és izgalmas, különösen azok számára, akik értékelik a hagyományokat és a…

Női balerina cipők őszre – hogyan viseld őket, hogy mindig gyönyörű legyél?

Az őszi hónapok beköszöntével sokan a melegebb, zártabb lábbelik felé fordulnak, de a női balerina cipők továbbra…
1 / 631

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!