Facebook hozzászólás
297

Tarolnak a bánatos rinocéroszok és a szexis sellők

Sorra nyeri a díjakat Traub Viktória Sellők és Rinocéroszok című alkotása. A Médiatanács Magyar Média Mecenatúra Program támogatásával készült 15 perces animációs rövidfilmje elvitte az indiai 7. Bangalore Rövidfilm Fesztivál és az amerikai California Women’s Film Festival Legjobb Animáció Díját is. A nyáron több Oscar-kvalifikáló fesztivál versenyprogramjában is szerepelt már. Most vált nyilvánossá hogy Ausztrália legrangosabb filmfesztiválja, az augusztusi Melbourne-i Nemzetközi és a szeptemberi kanadai Calgary Nemzetközi Filmfesztivál is versenybe válogatta a filmet, mely az érzelmi kiszolgáltatottságról szól, több nézőpontból is bemutatva a témát.

A sellő és a rinocéroszok, Kép: filmkocka, sajtóanyag
Kép: filmkocka, sajtóanyag

Két Oscar-kvalifikáló fesztiválon, Ausztrália legrangosabb filmfesztiválján, az augusztusi Melbourne-i Nemzetközi Filmfesztiválon (MIFF), majd a szeptemberi kanadai Calgary Nemzetközi Filmfesztiválon is versenyez Traub Viktória Sellők és Rinocéroszok című alkotása, melyben a 8 éves Tilda emlékképei elevenednek meg a saját cirkuszukat működtető családjáról.

Groteszk, esendő, vágyakozó, szeretetre éhes emberek veszik körül a kislányt. Jelenetről jelenetre tárul fel egy család titkokkal teli múltja. Cirkusz és képzelet, vágy és valóság, bánatból rinocérosz, szexusból sellő.  A karakterek átlépik testük határait, a múlt képeiből és egymásból alakulnak, transzformálódnak. A MIFF Oscar-kvalifikáló fesztivál, így az ott díjat nyerő alkotás jogosulttá válik arra, hogy benevezzék a 2019-es, 91. Oscar-díjra.

– Engem nagyon érdekelnek az átváltozások és szeretek szürreális képekkel dolgozni. Ebben a filmben nagyon ki tudtam teljesedni. Rengeteg ötletem és rajzom volt, nagyon precízen kidolgoztam a metamorfózisokat, míg alkotótársaim, Gergely Dorka forgatókönyvíró és Dus Polett forgatókönyvíró-producer a racionalitás oldaláról közelítették meg a történetet, és remek szerkezeti vázat alakítottak ki.

Tudtad?
Traub Viktória 2006-ban Erasmus ösztöndíjjal tanult az ESAD animációs szakán Portugáliában, majd 2008-ban a MOME animáció szakán végzett. Eső című rövidfilmje 2009-ben elnyerte a Pozsonyi Early Melons Fesztivál fődíját, valamint a Szentpétervári Filmfesztivál The Best Figurative Decision Open díját. Vastojás című munkája 2015-ben a San Diegoi Nemzetközi Gyermek Filmfesztiválon a Legjobb Animációs Rövidfilm díját kapta, a 4. Delhi Shorts Nemzetközi Filmfesztiválon pedig a zsűri neki ítélte a Legjobb Animáció díjat.

Fontos volt számomra, hogy megjelenítsük az érzelmi dinamikák változását és azok szürreális ábrázolását. Ezért is olyan sűrű a film, és akkor lehet a legjobban élvezni, ha nem folyamatosan azon gondolkodsz, hogy mit látsz, hanem engeded magad érzelmileg sodródni benne – nyilatkozta a fim rendezője, Traub Viktória. – A sellőségnek három életkora jelenik meg a filmben. A kislány még a szexuális érés előtt áll, belőle még bármi válhat, ő még csak a felnőttek szerelmi játszmáinak nézője és szenvedő alanya. Az anyuka a kisteljesedett sellő-lét, aki arra vágyik, hogy szeressék, és kizárólag a szexualitása által határozódik meg. A nagyinál már háttérbe szorult a szexuális orientáltság, neki már más jellegű emberi kapcsolatai vannak.” – folytatja gondolatait a rendezőnő.

A Sellők és Rinocéroszok forgatókönyvét Gergely Dorka, Traub Viktória és Dus Polett írták, a zeneszerző Chris Allan Tod volt. A film vágói Bacskai Brigitta és Polecsák Lajos, sound designere Vadon Zoltán, producere Dus Polett.

 

 

A 15 perces animációs rövidfilm az elmúlt időszakban olyan fesztiválok versenyprogramjában szerepelt már, mint a csehországi Anifilm,

5+1 sikerfilm egy cseppnyi Skóciával
A fenséges skót vidék mindenképpen megér egy körutazást, de ha idén nyáron csak a szobánkból vágyódhatunk a káprázatos csodák és a legendák földje után, fedezzük fel Skóciát egy hétvégi filmmaraton segítségével! A klasszikusok rajongói természetesen ne hagyják ki a Hegylakó-sorozatot és A rettenthetetlent sem! Készítsünk be egy dobozzal a híres skót vajas kekszekből, és dőljünk hátra a skót nemzeti itallal, egy pohár The Famous Grouse-szal a kezünkben.

a Zágrábi Animafest, a portugál Fest – New Directors/New Films Festival, a bulgáriai In The Palace, a szlovákiai Fest Anca, az olasz La Guarimba Nemzetközi Filmfesztivál, a brazíliai Anima Mundi, a mexikó Guanajuato Nemzetközi Filmfesztivál és a franciaországi Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztivál. A közeljövőben Kanadában az Ottawa Animációs Film Fesztiválon, Szentpétervárott a Message To Man International Film Festival-on, Angliában az Encounters Film and Animation Festival-on és Atlantában a Dragon Con rövidfilm fesztiválon szerepel majd a Sellők és Rinocéroszok, valamint a szeptemberi katowicei Ars Independent- versenyprogramjába is beválogatták a filmet. Az alkotás várhatóan ősszel kerül a magyar mozikba.

MAGYAR ANIMÁCIÓS SIKER EZ IS!
Anilogue Nemzetközi Animációs Filmfesztivál: az egész estés animációk versenyét A hegyek és vizek könyve című kínai animáció nyerte, A világ innenső végén, a zsűri külön elismerését kapta. A rövidfilmek versenyében A teher című animáció nyerte a 15. Anilogue Nemzetközi Animációs Filmfesztivál 2000 eurós díját, Lovrity Anna Katalin Vulkánsziget című rövidfilmje, a Lerajzolni valakit kilencszer, a Nem történik semmi és a Manivald külön elismerésben részesült, utóbbi kapta a közönségdíjat is.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!