Te tudod, melyik a gagyi csoki? Megmondjuk, hogyan derítsd ki!
Megtéveszthet, de el is igazít a csoki csomagolása: az, hogy jól néz ki, nem jelent semmit, ám a feltüntetett összetevők már leleplezik azt, ha gagyi csokival van dolgunk. Persze az ilyenek sokszor olcsóbbak is, mint az igaziak. Éppen ezért vigyázzunk: a csokiutánzatokkal érdemes óvatosnak lennünk!
Amikor már megvettük, egyszerűen megvizsgálhatjuk, hogy valódi csokiról, azaz kakaóvajas termékről van-e szó. Ha az első néhány másodpercben „csokoládésak” leszünk, amikor megfogjuk, akkor valószínűleg nem csokoládét tartunk a kezünkben. A kakaóvaj ugyanis a keményebb, kevésbé olvadó növényi zsiradékok közé tartozik – mondta el Szigeti Tamás, a Wessling Hungary Kft. független laboratórium értékesítési és üzletfejlesztési igazgatója a Mindenár.hu-nak.
Tehát az a csoki, amelyik gyorsan olvad, valószínűleg nem csoki. A nem kakaóvajjal, hanem keményített növényi zsiradékkal készített termékek „csokoládés”– bevonómasszás – része ugyanis olvadékonyabb, „szappanosabb” érzést kelt.
Persze ennél egyszerűbben is ki lehet deríteni, hogy melyik a valódi csoki, és melyik nem az. Csak a kakaóvajat kell megkeresni csomagoláson lévő feliratok között. Az értékesebb – vagy legalábbis élelmiszer-biztonsági szempontból jobb alapanyagokból készült – csokik ugyanis arról ismerhetők fel, hogy az összetevők között jelentős mennyiségben szerepel a kakaóvaj és kakaó szárazanyag-tartalom.
A növényi zsiradékkal készült csokiutánzatok sokszor olcsóbbak, mint az igaziak, de hiába azok, nem érdemes megvenni őket. Ha nincs elég pénzünk a jobb minőségű termékekre, inkább ritkábban vegyünk csokit, de a minőségből nem szabad engedni! Ugyanis érdemes óvatosnak lennünk ezekkel a gagyi csokikkal.
A bevonómasszáknak ugyanis – csakúgy, mint a habporoknak, az olcsó tortakrémeknek, a „kávéfehérítőknek”, amelyeknek semmi közük a tejszínhez, vagy bizonyos édes sütőipari termékeknek – magasabb lehet transzzsírsav-tartalma. A transzzsírsavak túlzott fogyasztása pedig komoly kockázati tényezőt jelent a szív- és érrendszeri betegségek szempontjából. De nem csak a koleszterinszint növelése miatt: egyéb, az érrendszert érintő, emellett a szervezet regenerálódását is csökkentő káros hatásai vannak. Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) intézet az elmúlt öt évben nyolcszázhúsz élelmiszerben vizsgálta a transzzsírsav-tartalmat, és jellemzően a csokibevonóval készült termékek, a szaloncukrok és a cukrászsütemények esetében volt magas ez az érték. Magyarországon – az unióban harmadikként – ez év februárjától szabályozzák az élelmiszerekben lévő transzzsírsavak mennyiségét. (Forrás: Mindenár.hu)
Hozzászólás zárolva.