Facebook hozzászólás
568

Ted Danson színész a tengerekért harcol

A három férfi és egy kis hölgy, a Gulliver utazásai, a Ryan közlegény megmentése című filmekből ismert vagy A hatalom hálójában című tévésorozatban Glenn Close ellenlábasaként látott Ted Danson viszonylag későn ébredt rá, hogy földünk hét óceánja és velük együtt a mi életünk, táplálékunk és éghajlatunk is veszélyben van.De a 65 éves színész immár 25 éve környezetvédőként is munkálkodik. 

 

Az eredetileg politológus végzettségű Danson Oceana című könyvében foglalta össze, hogy mit tehetünk a tengerek védelme érdekében. „Apám antropológus volt, anyám pedig mélységesen spirituális egyéniség. Arra tanítottak, hogy részei vagyunk a világnak, és jó gazdáinak kell lennünk” – mondja az Emmy-díjra tizennégyszer jelölt színész, akit ennek ellenére csak a ’80-as években ragadott meg a tengeri ökológia témaköre: ekkor szembesült vele, hogy azért nem viheti ki lányait a tengerpartra fürödni, mert az szennyezett. Azóta az Oceana szervezet korteskedő celebjeként több ezer kilométernyi halvédelmi övezet létrehozásában segédkezett.

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint a tengeri halfajok 80 százalékát túlhalászták. 1988 óta csökken a fogás. Ahogy a gáz- és benzinár-támogatások megőrzik a status quót a fosszilis gazdaságban, úgy a fenntarthatatlan halászat is 20 milliárd dollárnyi állami támogatásnak köszönhetően folytatódhat. A halászhajók száma két és félszer több, mint amennyivel még fenntartható lehetne e tevékenység. Ráadásul a tápláléklánc alapját képező, sok száz éves korallzátonyok 30 százaléka is elpusztult az elmúlt harminc évben, részben a halhálók állandó súrlódása miatt. Ennek hatását sokan az erdők tarvágásához hasonlítják. Némelyik háló ugyanis olyan nagy, hogy akár egy Boeing 747-es utasszállító gép is beleférne! A korallpusztulás másik oka a tengerek pH-értékének változása. A kagylók és fitoplanktonok savasabb óceánban képtelenek létrehozni mészvázaikat.
„Nem vagyok pesszimista. A legújabb pozitív gondolatom például az: úgyis meghalunk, akkor miért ne élvezzük az életet? Például azzal, hogy megoldjuk földünk problémáit” – viccelődik a színész. De üzenete mélyén komoly tét húzódik meg. Ma az óceánoknak alig négy százaléka érintetlen az emberi tevékenységtől. A növekvő üvegházgáz-kibocsátás miatt szennyeződnek és elsavasodnak a tengerek, hatalmas oxigénmentes „halálzónákat” hozva létre. Ötszáz ilyen helyről tudnak a szakemberek, van, amely ország nagyságú.
Danson azonban nem a rémisztgetésre utazik. A tudósok üzenetét közvetíti, akik szerint az óceánnak nagy kapacitása van az öngyógyító folyamatok véghezviteléhez – feltéve, ha mi, emberek, nem nyomjuk el ezt a regenerálóképességet.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!