Testi-lelki kimerültség – lehetséges okok és figyelmeztető jelek
Gyomorgörcsök, fejfájás, levertség gyötör? Vajon mitől érezhetjük úgy, hogy energiatartalékaink lemerültek? A kimerültség, a kiégés nem csak a túlhajszoltság, a kevés pihenés és alvás, nagy testi-lelki megrázkódtatás miatt alakulhat ki, szervi okai is lehetnek. Figyeld a jeleket!
Nagyobb lelki vagy testi megterhelés nélkül is megcsappanhat az életerő, amikor a sejtek energiatermelése tartósan csorbát szenved. Az elváltozás középpontjában a NO molekula, a nitrogénoxidul áll.
Ez a szervezetben nagyon sok helyen fontos szerepet tölt be, például értágító, így javítja a keringést, részt vesz az idegi működésben és az immunvédekezésben, de fontos a sejtek energiatermelő központjában, a mitochondriumokban is. Ám ha túl sok keletkezik belőle, akkor kétélű kardként pont ellenkezőleg hat: képes blokkolni a mitochondriumokat és az egész sejtanyagcserét.
Ennek nagyon súlyos következményei lehetnek, és olyan tünetek jelennek meg, amelyek látszólag semmilyen kapcsolatban nincsenek egymással: gyomor-bélpanaszok, krónikus hátfájás, koleszterinszint-emelkedés, depresszió, visszatérő fertőzések. A beteg szenved, az orvos nem érti a közös gyökeret, és ekkor egyetlen magyarázat marad csak az összes bajra: „lelki probléma”.
Energiatermelésünk szervi okok miatt is lerobbanhat.
● Vírusfertőzések (EBV, cytomegalia, parvo, Coxakie stb.), bakteriális gyulladások (Borrelia), parazitózis – a krónikus Lyme-kór egyik vezető tünete például a hullámokban jelentkező kimerültség. De más, szervezetünkben megrekedő és újra aktiválódni képes vírusok is okozhatnak rohamokban, szinte a derült égből villámcsapásként jelentkező nagy kimerültséget és levertséget.
● Gócos fog-, mandula- vagy más krónikusan gyulladt szerv – a krónikus gyulladások nagyon legyengítenek, mert nemcsak a mitochondriumokat gyengítik, de elhasználódik közben egy sereg vitamin, ásvány, aminosav is, ami viszont nemcsak az energiatermelésnél, de a vérképzéshez, immunaktiváláshoz, hormontermeléshez, anyagcseréhez, a boldogsághormon (szerotonin) és az alvást szabályozó melatonin teremődéséhez is nélkülözhetetlen.
● Emésztési és felszívódási zavarok, valamint az e miatt kialakuló vitamin- és ásványhiány.
● Toxikus terheltség kemikáliákkal és környezeti szennyeződésekkel.
● Gyógyszerek (antibiotikumok, koleszterincsökkentők, vérnyomás- és vércukorcsökkentők, potenciafokozók, szteroidok, citosztatikumok stb.).
● Védőoltások.
● Szénhidrát- és túlzottan zsír-, valamint fehérjedús étrend.
● Nitrátgazdag ételek (műtrágyázott zöldségek, nitrátos vizek).
● Oxidatív stressz (sok szabadgyök): sok vegyi anyag az ételekben, italokban, testápoló szerekben.
● Traumák, balesetek stb.
● Instabil nyaki gerinccsigolyák: romlik a vérkeringés és a zsigerek szabályos működése is.
● Elektroszmog (mobiltelefon, W-LAN, zsinór nélküli telefon, blue-tooth)
● Komoly lelki traumák, sokk: elsősorban az idegi átvivő anyagok és neurohormonok termelődésének zavarát idézik elő.
● Erőst és tartós lelki és fizikai megterhelés.
● Daganatos betegségek: a rákos sejtek sokkal gyorsabban szaporodnak, mint a normális testi sejtek, és „eleszik”, elhasználják a testi sejtek elől a létfontos tápanyagokat.
Mikor érdemes komolyan venni a fáradékonyságot? Akkor, ha 3-4 hétnél régebben fennáll, és alapos pihenés, kielégítő alvás dacára sem enyhülnek a tünetek, s a szájon át szedett vitaminok sem segítettek.
Melyek a figyelemfelkeltő jelek?
● Kimerültség, fáradtság, csökkent teljesítő képesség.
● Koncentrációs zavarok.
● Kedvetlenség, apátia.
● Belső üresség érzése – akár életuntság.
● Reménytelenség és kilátástalanság érzése („mintha zsákutcában lennék”).
● Alvászavarok – elalvási nehézségek, gyakori felébredés és felületes zaklatott alvás, esetleg rémálmok, reggel kimerülten ébredés.
● Szkepszis, negatív, cinikus beállítódás – a korábbi optimista és pozitív felfogás dacára.
● Lehúzó és éles kritikák, elmarasztaló megjegyzések.
● Intolerancia, esetleg arrogancia, kiszámíthatatlan és kolerikus viselkedés.
● Szorongás, pániktünetek – főleg amiatt, hogy valamit nem tud (elég jól) teljesíteni, csődöt mond, felsül.
Kísérő esti tünetek: fejfájás, migrén, feszültség, heves és rendetlen szívverés, ingadozó vérnyomás, emésztési zavarok, mellkasi szorítás, légzési nehezítettség, verítékezés, visszatérő gyulladások, fertőzések, allergiák, intoleranciák, hormonális zavarok, melyeket csak komplexen lehet és érdemes kezelni!
Legfontosabb a NO és a belőle keletkező vegyületek szintjének radikális csökkentése. A legjobb NO-fogó a B12-vitamin! Ám tudni kell, hogy ez a gyomorból elég rosszul szívódik fel, főleg, ha eleve rossz az emésztés és a felszívódás! Ezért legjobb injekcióban kapni. Ideális esetben jó megméretni és a leleteknek megfelelően ásványokat, nyomelemeket, esetleg aminosavakat is adni. Mindig megadózisokat kell szedni, különben nem, vagy csak nagyon lassan és sokára hatnak a kisebb dózisú szerek. Amit lehet, érdemes lehet infúzióban vagy injekciós formában adagolni.
A mitochondriumok számára nélkülözhetetlen továbbá: a B1-, a B6- vitamin, a magnézium, a triptofán, a Q1- és Q10-vitamin.
A kiváló okok megszüntetése nem mindig egyszerű, mert sok beteg már annyira legyengült, hogy az intenzívebb salaktalanítás csak nehezen, sok mellékhatással, tünetrosszabbodással lehetséges. A teljes sikerhez elengedhetetlen az étkezés átállítása, a szénhidrátbevitel megszorítása és a vitaminokban, vitális anyagokban, enzimekben dús ételek, italok bevitele. Legyengült immunrendszer esetén annak erősítése, valamint a máj tehermentesítése (fehérjebevitel csökkentése, gyógyszerek, vegyszerek, alkohol elhagyása) és az emésztés rendezése is feltétlenül szükséges.
Akinek komoly lelki gondjai vannak, annak ezekkel is foglalkoznia kell, ha testileg is újra fittebb szeretne lenni. Ebben többek között segíthet a Hellinger-féle családállítás, a belső utazás, a relaxáció, a pszichodráma, a szomatodráma.(Forrás: balaicza.hu)
Hozzászólás zárolva.