Tíz éve küszködök a szeboreával!
Tíz éve küszködök a szeborea nevű bőrbetegséggel. Kezdetben csak zsírosodott a hajam, később viszketni is kezdett. Nem foglalkoztam vele, megvettem az első kénes sampont, és vártam a hatást. Afejbőröm azonban egyre csúnyább lett: a hajam töve zsíros volt, a vége pedig teljesen kiszáradt. Lassan már naponta mostam a hajam a viszketés miatt, végül pedig különböző sebek jelentek meg a fejbőrömön. Elkezdett hullani a hajam, mert a sok sebtől a hajhagymáim nem jutottak oxigénhez, ezért elgyengültek.
Akkor ijedtem meg igazán, mikor az arcbőrömet is megfertőzte a betegség. Zsíros volt a bőröm, mégis állandóan hámlott. Bármit kentem rá, kipirosodtam, és égett az arcom. Folyamatosan jártam orvoshoz, de senki nem tudott segíteni. Végül elmentem egy specialistához, aki rávilágított gyógyulásom útjára. Első sorban meg kellett változtatnom az étrendemet, és csillapodott a betegségem. Végül orvosom tanácsára, nem csak étrendemet változtattam meg, hanem életvitelemet is. Ugyanis a szeborea egyik fő okozója a stressz.
A szeborea genetikailag meghatározott fokozott faggyútermelést jelent. A szeboreás alkatúaknál nemcsak a faggyútermelés mennyisége fokozott, hanem a faggyú minősége, alkotórészeinek aránya is megváltozik. Kialakulásának oka általában örökletes alkati tulajdonság. Az androgén (férfi nemű) hormonok fokozzák a faggyútermelést. A pszichés megterhelések (stressz), a levegő, a napfény, a mozgáshiány, a helytelen táplálkozási szokások, emésztési zavarok, nem megfelelő kozmetikai szerek használata fokozzák a szeboreát.
Két fajta szeborea létezik: az egyik a zsíros, a másik a száraz szeborea. Én olyan „szerencsés” vagyok, hogy mind a kettővel küszködhetek.
Az olajos szeboreánál a bőr zsírosan fénylik, fakó színű. Az arc középvonalában, de nem ritkán az egész arcon sok, könnyen eltávolítható komedó(miteszer) látható. A faggyú olajtartalma fokozott. A bőrfelszínt bevonó fényes faggyúréteg gátolja a bőrlégzést., serkenti az elszarusodást, ezáltal a szőrtüszők kivezető nyílása beszűkül, könnyen elzáródik. A faggyú a leváló hámsejtekkel keveredve pedig nehezebben tud kiürülni, kis faggyúdugaszok, komedók keletkeznek.
Az olajos szeborea kezelésére célszerű különböző bőrradírokat használni, mely az elhalt hámsejtek egy részét lekoptatja a bőrfelszínről. A reggeli hideg vizes mosakodás általában nem elég, az arcbőrt borító zsírréteg eltávolításához arctej vagy arcvíz is szükséges. A fénylő, zsíros arcbőrt naponta többször át kell törölni kis alkoholtartalmú arcvízzel vagy tonikkal.
Porpúdert csakis a nappali krémezés után, közvetlenül a tiszta arcbőrre lehet felvinni, továbbá jó fedő és enyhén szárító tulajdonsága miatt arcvizes áttörlés után is alkalmazható. Este a bőr megtisztításához a bőrtípusnak megfelelő arctej vagy mosakodó krém használható.
Hozzászólás zárolva.