Facebook hozzászólás
226

Több millió élősködő pete a kutyaürülékben

2 millió kutya = 600 tonna ürülék naponta = több millió élősködő pete környezetünkben nap mint nap.. A kutyák ürüléke milliónyi olyan élősködőt (parazitát) tartalmaz, melyek az emberre is veszélyes fertőzéseket terjesztenek. Az ilyen, állatról emberre terjedő megbetegedések a parazitás zoonózisok közé tartoznak.

 

A 3 hónaposnál fiatalabb kölyökkutyák majdnem 100%-a fertőzött orsóféreggel. Egy hazai felmérés szerint 3 kezeletlen kutyából legalább 1 ürülékében kimutathatók a féregpeték.

A kutyák emésztőcsatornájában számos féregfaj (főként fonál- és galandféreg) élősködik, melyek petéi, lárvái több ezres számban juthatnak ki a környezetbe az állatok bélsárürítése során. Bizonyos fajok petéinek a talajon érési időre (több nap) van szükség, hogy fertőzővé váljanak.

A kutya gyakoribb orsóféregfajának (Toxocara canis) az ember szervezetébe szájon keresztül jutott petéiből kikelnek a lárvák, amelyek ugyanúgy vándorolnak, mint az idősebb kutyákban. Leginkább a gyerekek vannak kitéve a fertőződés veszélyének, hiszen a kutyával érintkezve kevésbé ügyelnek a személyi higiéniára. Az 1-6 éves korú gyermekek 10-30%-ánál tapasztalható a föld-, homok-(játszótéri homokozók!!), fűevés. A lárvák nagy hányada a vándorlás során a vérárammal különféle szervekbe jut, esetenként az agyvelőbe, a szembe is, és súlyos tüneteket okozhatnak. Van olyan fonálféreg (kampósféreg) is, amelynek a lárvái az ember bőrébe is be tudnak jutni, és a lárvák a bőr felületi rétege alatt vándorolva bőrpírt, kiütést, viszketést okozhatnak.

Szintén a kutya vékonybelében élősködőnek a lapos, néhány mm széles, esetenként 1-2 méter hosszú, ízekből álló galandférgek, melyek fejlődéséhez a kutyán (mint végleges gazdán) kívül, a parazita fertőző lárvájának kifejlődéséhez nélkülözhetetlen köztigazdákra van szükség. A legjelentősebb galandféreg állat- és közegészségügyi szempontból a kutya kisméretű (néhány mm-es), ún. háromtagú férge (Echinococcus granulosus). Hazánkban a kutyák nyersen adott húsok, elsősorban sertésmáj elfogyasztásával fertőződhetnek. Az ilyen féreg-
részeket (ízeket), petéket ürítő kutyával kontaktusba kerülő ember májában, tüdejében hólyagférgek alakulhatnak ki. A galandférgek közül talán a leggyakoribb faj az ún. uborkamagképű féreg (Dipylidium caninum), amely fejlődéséhez szükséges köztigazda bolhák csaknem természetes társai a kutyáknak (macskáknak is!). A kutya bélsarával a külvilágra jutó, petéket tartalmazó féregízeket (ezek esetenként aktívan a végbél környékére is kivándorolnak, viszketést okozva =szánkázik a kutya) a bolhalárvák felveszik és bennük alakul ki a galandféreg fertőző lárvája. A kutyák bolhászkodás közben a szétrágott bolha lenyelésével fertőződnek. Az ember úgy fertőződhet, hogy a kutya simogatása közben a szőrzeten lévő, szétrágott, fertőzött bolhák maradványai a kézre (kézmosás elmulasztása!), onnan a szájba kerülhetnek. Elsősorban gyermekekben megtelepedve gyomor-bél panaszokat, toxikus termékek felszívódása következtében általában enyhébb idegrendszeri tüneteket okozhat ez a galandféreg.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!