Több millió élősködő pete a kutyaürülékben
2 millió kutya = 600 tonna ürülék naponta = több millió élősködő pete környezetünkben nap mint nap.. A kutyák ürüléke milliónyi olyan élősködőt (parazitát) tartalmaz, melyek az emberre is veszélyes fertőzéseket terjesztenek. Az ilyen, állatról emberre terjedő megbetegedések a parazitás zoonózisok közé tartoznak.
A kutyák különféle férgei elleni kezelésre vannak megfelelő ható-anyagokat tartalmazó állatgyógyszerek, amelyek rendszeres alkalmazásával nemcsak a kutyák fertőzöttségét csökkenthetjük, hanem az ember fertőződését is megelőzhetjük. Sajnos az említett féregfajok fejlődési alakjaival fertőződött emberek kezelése rendkívül nehéz, bizonyos esetekben kilátástalan. Ennek egyik oka az, hogy az emberben ezek a férgek elsősorban lárva állapotban maradnak, gyakran a különféle szövetekben tartózkodnak, vándorolnak, így a gyógyszerek nehezen érik el ezeket.
A hangsúly az állatok rendszeres kezelésén van!
Hazánkban is kaphatók megbízható, széles hatásspektrumú (többféle féregfaj elleni) készítmények, elsősorban tablettás formában az állatok kezelésére. Van köztük ízesített, amelyet a kutyák önmaguktól elfogyasztanak. Az ember a keserű ízű tablettát is legyömöszöli a torkán, de ez az állatnál igen heves ellenállást vált ki. A sok éves kísérletezés alatt kifejlesztett készítmények esetleg drágábbak, de megbízhatóbb hatékonyságúak, és a velük való kezelés is kényelmesebb.
Fontos ajánlások a kutyatartók számára
a féregtelenítéssel kapcsolatban:
1. Korai féregtelenítés már 14 napos kortól! valamint ismételt féregtelenítés nem csak a kölyökállatoknál, hanem a felnőtt állatoknál is, legalább negyedévente tanácsos.
Az orsóférgek közül a Toxocara-faj lárvái a kölyökkutya szervezetébe az ellés után kb. 20 napig a tejjel is bejuthatnak. Így ismételt (2-3 hét múlva) kezelés szükséges az újabb férgek kifejlődésének a megakadályozására. A szoptató szukák a kölykeik nyalogatása során is fertőződhetnek, így tanácsos a szoptatás ideje alatt az anyaállatot is kezelni.
2. Az alomból kikerülő kiskutyák lemosása (a szőrzetre, főleg a végbélkörnyékére tapadt féregpetéknek az eltávolítására), esetleg bolhaellenes samponnal, főleg ahol gyerekek is vannak, még mielőtt a gyerekek a kutyához nyúlnának.
3. A kutyák által a féregtelenítés után 3-4 napig ürített bélsár rendszeres eltávolítása (utcán, parkban, kertben, kennelekben, ill. pl. lakásban), a hely alapos felmosása, fertőtlenítése.
A kutyaürülék veszélyes hulladéknak minősül!
Hozzászólás zárolva.