NEM TUDNAK HOSSZÚTÁVRA TERVEZNI
Túl sok erőfeszítést igényelnek a mindennapok – vélik a mai harmincasok
Átfogó kutatás készült a mai harmincas korosztályról, melynek legfőbb eredményei rávilágítanak arra, hogy bár papíron benőtt már a fejük lágya, de képtelenek hosszú távon tervezni, alig tudnak félretenni, és hiába nyílt ki a világ, nem akarnak külföldre költözni.
A mai harmincasok egy különleges korosztályt képviselnek, hiszen gyermekkoruk még az offline világban zajlott, ám mire felnőttek az élet minden területén teret nyert magának a digitalizáció. Egy átfogó kutatás során megvizsgálták, mi jellemzi a mai harmincasokat.
A harmincas évek kihívásokkal és feladatokkal teli időszak, és kulcsfontosságú, mert a biztos és nyugodt jövőt kell megalapoznia – vélik a generáció tagjai az UniCredit Bank és a Scale Research reprezentatív kutatása szerint. Fontos mérföldkő számukra, hogy ebben az életszakaszban már felelősséget kell vállalniuk tetteikért, és hogy a legfontosabb életesemények – karrier, családalapítás, gyermek születése – miatt rájuk nehezedő társadalmi nyomással is meg kell birkózniuk.
A kutatás arra kereste a választ, hogy melyek a legfontosabb értékek a harmincasok számára, elégedettek-e az életükkel, milyen kihívásokkal küzdenek, mi motiválja őket, hogyan viszonyulnak az előttük lévő és utánuk jövő generációkhoz, és hogyan állnak a fenntarthatóság, valamint a külföldi munkavégzés témaköréhez.
Kevesen tudnak saját lakásra félretenni
A generáció több mint fele úgy érzi, nem tart egy szinten a kortársaival, sőt, egyharmaduk kimondottan lemaradva érzi magát. A „hol tartok?” kérdésre adott válaszukat leginkább a saját lakás megléte vagy hiánya határozza meg. Tízből kilenc harmincas vágyik saját otthonra, de csak alig több mint a felüknek (57 százalékuknak) van saját lakása. Minden harmadik harmincas szeretne a közeljövőben ingatlant venni, de csak minden hatodik tud erre félretenni.
Nem tudnak hosszú távra tervezni
A harmincasok jellemzően 1-2 éves tervekben gondolkodnak: nyaralás, utazás, kisebb ház körüli kiadások. 3-5 éves terveik pedig jobbára a saját ingatlan vásárláshoz vagy kisebb célokhoz kötődnek: üzleti befektetés, gyerekeik jövője. Az 5-10 éves távlatok túl messzinek tűnnek: a globális (gazdasági és politikai) viszonyok kiszámíthatatlanok számukra, és a családalapítás is kitolódott. A jelen feladatai minden idejüket és erejüket lekötik, és ebben a kaotikus, túlpörgetett világban jelentős erőfeszítést és logisztikát igényel, hogy rövid távú céljaikkal megbirkózzanak. Sokaknál a jelenlegi rossz helyzetből való kilépés a legfőbb cél.
Hozzászólás zárolva.