Facebook hozzászólás
736

UNIÓS SZABÁLYOZÁS

Új útlevelet kapnak a növények

Felülvizsgálta az Európai Unió az elmúlt években az 1977 óta működő növényegészségügyi rendszert. A témára vonatkozó régi jogszabályi környezet áttekintésének, majd módosításának elsődleges célja a rendszer modernizálása és az intézkedések hatékonyságának növelése volt, amely főként az EU területén termesztett növények védelme érdekében vált szükségessé. A 2016 októberében elfogadott, új közösségi rendeletet 2019. december 14-től kell alkalmazniuk a tagállamoknak.

Az 1977 óta érvényben lévő rendelkezéseket felváltó, új szabályok átfogó célja, hogy biztonságosabb legyen az áruforgalom. Ugyancsak kiemelt szerepet játszanak abban, hogy a klímaváltozásnak a termesztett növények és erdészeti kultúrák egészségére gyakorolt negatív hatását csökkentsék.

Európai lobogók Brüsszelben, Kép: pixabay
Kép: pixabay

Az új szabályozás támogatja a hatékonyabb növényegészségügyi felderítést, amely a környezet, az erdők, a közösségi és magántulajdonban lévő zöldterületek védelmét szolgálja. Az előírások betartásával csökken a nálunk nem honos károsítók bekerülésének és megtelepedésének kockázata, így az általuk hosszú távon okozható gazdasági és környezeti károk mértéke és az ellenük potenciálisan felhasználandó növényvédő szerek jelentette terhelés is. További előny, hogy a rendelet lehetővé teszi a mezőgazdasági termelőknek a formailag is egységes és átláthatóbb növényútlevél használatát, harmonizálja a nyomon követhetőség követelményeit, és előírja a vállalkozók általános nyilvántartásba vételét.

Gabonakalászok, Kép: pxhere
Gabonakalászok, Kép: pxhere

Az EU Bizottsága 2019 decemberéig számos további rendeletet fogad el a növényegészségügyi alaprendelet végrehajtásának kiegészítésére, és konkretizálására az egységes végrehajtás érdekében. A rendeletek a tagállamokban közvetlenül alkalmazandók, így a hazai szabályozást is átalakítják még idén.

Szólásszabadság és szerzői jog

Európai Parlament, Strasbourg, Kép: pixabay
EP, Strasbourg, Kép: pixabay

Új szerzői jogi szabályokat támogatott az Európai Parlament. Ezek már a digitális korhoz igazodnak, vagyis a szellemi tulajdon jogai és kötelezettségei innentől az online világra is vonatkoznak.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a további rendeletek megjelenésével párhuzamosan folyamatosan tájékoztatja az érintetteket a Magyarországon életbe lépő változásokról, új előírásokról.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!