Undorító hólyagok vannak a nemi szervemen!
Egyre kevesebben veszik komolyan a nemi úton terjedő fertőzéseket. Az emberek csupán 20 százaléka használ óvszert, pedig sokan nem is sejtik, hogy a hív víruson kívül, még rendkívül sok veszélynek vagyunk kitéve. Ilyen például a gyógyíthatatlan herpeszvírus, melytől minden ötödik nő szenved.
A herpesz elsősorban nemi úton terjedő fertőző betegség. A nemi szerveket megtámadó fertőzéssel (HSV) minden tizedik magyar számolhat. A kétféle herpeszvírus közül az egyik a genitáliákat támadja meg, ennek neve herpes II-es vírus. A herpes I-es vírus, pedig elsősorban a szájat és környékét lepi el, de orális szex közben a nemi szervekre is átvihető a fertőzés.
A genitáliákon kialakuló fertőzést herpes genitalisnak, az ajkakon, a szájon és környékén kialakulót, pedig herpes labialisnak nevezzük, a kórokozó vírus típusától függetlenül. Az ember önmagát is megfertőzheti, ha például végigsimít a frissen kisebesedett, herpes I-vírussal fertőzött ajkán, és utána a szeméremtestéhez nyúl. A herpes I a herpes II-nél enyhébb fertőzést okoz a nemi szerveken, és nem tér vissza időszakosan, mint a II-es típusú.
A herpeszvírus bármilyen szoros testi érintkezéssel átvihető, amennyiben a fertőző fél herpeszes sebén aktív fázisban vannak a vírusok. Nem szabad szeretkezni, tilos előjátékot játszani, és csókolózni. Sok emberben él az a tévhit, hogy kondom használat esetén nem lehet elkapni a fertőzést, azonban a kondom nem véd meg teljes mértékben a fertőzéstől.
Azért veszélyes ez a fertőzés, mert némelyik nőnél tünetmentes a betegség. A kezdeti tünetek általában: égő, viszkető érzés a nemi szervek környékén vagy az anális tájékon. Ezután apró, fájdalmas hólyagocskák, fekélyes kis sebek jelennek meg a vulván, valamint a vaginán, amelyek később kifakadnak és összeolvadnak. Ezek a kisebesedett, fekélyes részek nagyon fájnak, viszketnek, és váladékoznak. A tünetek rendszerint ugyanott, vagy szomszédos területeken alakulnak ki.
Sajnos azonban ez a kellemetlen betegség nem gyógyítható, de a tünetek intenzitása és a kialakulás gyakorisága gyógyszerekkel befolyásolható. Kezeléssel, vagy anélkül a herpesz előbb-utóbb elmúlik, de a vírusok ott maradnak a testben, az idegdúcokban lappanganak tovább. Időnként ugyanezen az úton visszavándorolnak eredeti helyükre, és újabb fertőzéses jelenséget produkálnak.
Hozzászólás zárolva.