Facebook hozzászólás
553

100 SZÁZALÉKOS ÚJRAHASZNOSÍTÁS

Üzemanyaggyártás műanyag hulladékból?

Elképzelhető, hogy a sokat szidott műanyag hamarosan új értelmet nyer a világ körforgásában? Egy magyar egyetemista egészen különleges módon kívánja hasznosítani a plasztik szemetet.

Korunk egyik legégetőbb problémájára keres környezetvédelmi szempontból innovatív, Magyarországon pedig egyedülálló megoldást Kecsmár Gergő, a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat díjazottja. A műanyag hulladék hőbontásával előállított folyékony üzemanyaggyártás a hulladékgazdálkodás egyik legígéretesebb ága lehet.

Szemétből üzemanyag? Fotó: Pixabay
Szemétből üzemanyag? Fotó: Pixabay

Az ösztöndíjpályázat azokat az újító szemléletű ifjú szakembereket támogatja, akik innovatív megoldásokat dolgoznak ki a mezőgazdaság és élelmiszeripar előtt álló, egyre sürgetőbb kihívásokra. A pályázat legutóbbi nyertese Kecsmár Gergő, a Miskolci Egyetem Műszaki Anyagtudományi Karának hallgatója, aki a XXI. század egyik legaktuálisabb problémájára, a műanyaghulladék hasznosítására keresi a választ.

„Az Our World in Data adatai szerint az 1950 és 2015 között eltelt 65 év alatt világszinten összesen 7,8 milliárd tonna műanyagot állítottunk elő, aminek mindössze 9 százalékát hasznosítottuk újra. Bár az újrahasznosítás és az energetikai hasznosítás mértéke az elmúlt években jelentősen nőtt, a hulladék mennyiségének robbanásszerű növekedése miatt a hulladékgazdálkodás is egyre fontosabb kérdéssé válik globális és hazai szinten egyaránt. Mindez új technológiák megjelenését is magával hozza. Ilyen az általam vizsgált, és a mérési eredmények alapján rendkívül ígéretesnek mondható műanyag hulladékból történő üzemanyaggyártás, ami nem csak környezetvédelmi szempontból innovatív, de hazánkban egyedülálló megoldást nyújthat a problémára, mivel tudomásunk szerint a műanyag hulladékok esetében jelenleg csak kísérleti fázisban van a technológia.” – mondta el Kecsmár Gergő.

Pirolízis olajok Fotó: Dr. Dobó Zsolt, Kecsmár Gergő
Pirolízis olajok Fotó: Dr. Dobó Zsolt, Kecsmár Gergő

A fiatal kutató olyan műanyagkeverékeket állít elő, amelyek tükrözik Magyarország, az Európai Unió és a világ műanyag felhasználását és – összetételét, majd ebből hőbontással (pirolízis) üzemanyagokat állít elő. Az így nyert üzemanyagok hasznosíthatóságának vizsgálata – hogy mennyire felelnek meg a hatályos üzemanyag szabványoknak – az ösztöndíjpályázat eredményhirdetése óta eltelt időben megtörtént. Az eredmények biztatóak, ugyanis a vizsgálat során meghatározott minőségi kritériumok többsége megfelel a követelményeknek.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!