Facebook hozzászólás
248

„Valami nagy, mély szerelem hiányzik” (9. rész)

Juhász Gyula lelki válságaiban a nőkhöz fűződő viszonya fontos tényező lehetett. Fiatalkori „rövidzárlat-cselekményeknek” hátterében sokszor szerepel szerelmi csalódás. A nő Juhász életében álomvilágot jelent – mondja Péter László.

Én tőletek már oly távol vagyok.”

 

                                                                                              (Ó, asszonyok, 1910)

Móra Ferencnek egyenesen az volt a benyomása, hogy Juhász Gyula betegségének, melankóliájának a nőkkel vallott kudarca lehetett az oka. Domokos Lászlónénak 1917. április 9-én írt levelében fejtette ki nézetét: „Azt mondták, a mérhetetlen és soha kielégülni tudó ambíció betege. Ez is lehet, de nekem más elméletem van róla, s gondolom, ez az igaz. Azt hiszem, a nő után való mérhetetlen vágy s a nőhöz való közeledni nem merés betege. Serdülő gyerek maradt máig, iskolás példa. Maga beszélte kellemetlenül ható cinizmussal, hogy Anna nevű kabaréhölgynek, akihez legszebb verseit írta – Szegeden is játszott, szétesett, kövér tömeg volt – a kezét is alig merte megérinteni. Váradon órákig várt a szállodai szobája küszöbén, s míg a nő bezárt ajtó mögött kereste kenyerét egy hadnaggyal – ő, a boldogtalan, csak a stanzák lábait mérte odakint.”

Még a nagyváradi boldog időkben ismerte meg szíve választottját, a szőke színésznőt, Sárvári Annát (1887-1938). Anna azonban igazán nem az a nő volt, aki méltó lett volna a költő halhatatlan szerelmére. Ismeretségük nem is volt tartós, de mindvégig ő maradt Juhász Gyula számára a nő, a szerelem jelképe. Az Anna-versekben megjelenő Annának valójában vajmi kevés köze van ahhoz a ledér nagyváradi lányhoz, aki nevet adott a halhatatlan szerelemnek. Költői alakjában összeolvadnak a költő későbbi reménytelen szerelmei is. Eőrsi Júlia így vélekedett Annáról: „Ilyen női jelenség nem volt alkalmas arra, hogy a költő irracionális és hajszálon lengő életét, zárt és szigorú ítéletét, kolostorból jött erkölcsi lényét magához vonja és átolvadjon bele.”

Fontos kiemelni még egy nőalakot Juhász életében, Eőrsi Júlia (1889-1958) írónőt. 1914 márciusában a Rókus-kórházban ismerkedtek meg. A Világban tevékenykedő, fiatal újságírónőt hivatalból küldték, látogassa meg az öngyilkossági kísérletet elkövető Juhászt, aki szintén írogatott a Világnak.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!