Van-e létjogosultsága napjainkban az analóg lemezjátszóknak?
A címben feltett kérdés meglehetősen megosztó. Egyesek szerint ugyanis ez már egy elavult technika, és néhány nosztalgiázni szerető öregúron kívül senki sincs, aki manapság, a digitális streaming korában még vinyl lemezeket hallgat. Mások szerint azonban ez egy olyan analóg módszer, aminek megvan a maga varázsa, emiatt sosem tűnik el teljesen.
Az audiofilek egy szűkebb körében is nagy népszerűségnek örvend, ők előszeretettel válogatnak például a Stream Audio analóg lemezjátszóinak kínálatából.
Semmivel nem összehasonlítható élmény
Keresünk egy szimpatikus lejátszási listát valamelyik streamingszolgáltató oldalán, az ujjunkat a touchpaden vagy a kijelzőn húzogatva böngészgetünk a különféle stílusok és zeneszámok között, majd megnyomjuk a “Play” gombot, és megszólal a zene. Igen, így is lehet.
Az viszont merőben más élmény, amikor előszedjük az analóg lemezjátszót, óvatosan kihámozzuk a tokból a vinyl lemezt, majd finoman a tányérra helyezzük. Bekapcsoljuk a készüléket, figyeljük, ahogy a hangkar szép lassan a lemez fölé siklik, a tű belemélyed a barázdába, és felcsendülnek az első traktusok.
Ugye érezzük a különbséget? Hiába régi technológia, valószínűleg még hosszú ideig velünk marad, főleg azon audiofilek miatt, akik szerint a minőségi zenehallgatás nemcsak egy hobbi, hanem egy életstílus.
Persze ők nyilván nem a padláson talált, néhai nagypapa poros, öreg lemezjátszóját fogják használni erre a célra, hanem beszereznek egy high-end készüléket mondjuk a Thorens márka kínálatából.
A nagy múltú brand, ami ma sem okoz csalódást
A Thorens a lemezjátszók gyártásában már “öreg rókának” számít, hiszen a céget még 1883-ban alapította Hermann Thorens a franciaországi Sainte-Croix nevű kisvárosban. 1903-ban kezdték el gyártani az Edison-féle fonográfot, de csak az 1950-es években jelent meg az első saját fejlesztésű lemezjátszójuk, a TD124 névre keresztelt modell.
Ettől kezdve egyre ismertebbek lettek a piacon, sorra készültek az új termékek, a fejlődés pedig természetesen napjainkban is tart. A TD 1601 modell például 2020-ban jelent meg, melyet a Stream Audio csapata is letesztelt.
Régi kedvenc új köntösben
Az említett készülék a ‘70-es évek egyik népszerű típusának, a TD 160-nak a “ráncfelvarrott” változata. Kinézetre szinte teljesen megegyezik a legendás előddel, a felépítésében viszont több ponton is eltér tőle.
Példának okáért továbbfejlesztették a rugózást, az áramellátást mostantól egy különálló, elektronikus sebességszabályozóval rendelkező tápegység szolgáltatja, illetve a készülékbe elektromos karlift került.
Ezek az adatok a laikusoknak talán nem mondanak sokat, de a témában járatos audiofilek szeme biztosan felcsillan a fentieket olvasva. Egy ilyen lemezjátszó egy high-end hangrendszerre csatlakoztatva, prémiumminőségű lemezekkel olyan zenehallgatási élményt biztosít, amit sehol máshol nem kapunk meg.
A címben feltett kérdésre tehát a válasz egy határozott igen, ma is van létjogosultsága ezeknek az analóg készülékeknek.
Hozzászólás zárolva.