Veszély! Invázióra készülnek az élősködők-biológiai bombák
A 2008-as esztendő biológiai bombákat robbantott a természetben. Az ízeltlábú növényi kártevőkkel, valamint az állati élősködőkkel foglakozó szakemberek azt tapasztalták, hogy életmódot és magatartást változtattak sokan az élősködő fajok közül. Számos eddig bizonyos növényeken élő rovarkártevők átmentek más, számukra eddig táplálékot nem jelentő mezőgazdasági haszonnövényekre.Számunkra, kutya- macskatartóknak és a négylábú szeretteinknek, valamint az állatorvosoknak is hozott meglepetést a múlt év.
Természetesen a kullancs csípte és a fertőződés következtében megbetegedett kutya betegségét igazoló laboratóriumi vizsgálatot is el kell végezni, s ezen információk és a látott tünetek alapján az állatorvos gyógykezelheti a beteget.
A gyógykezelés két fő irányt kell hordozzon:
1. Oki kezeléssel a kórokozókat kell elpusztítani.
A Lyme boirreliosis 4 fő irányú terápiája tehát a megfelelő antibiotikum kúra, melynek során rendkívül fontos a gyógyszer választás, dozirozás és a megfelelő kezelési idő. Sajnálatosan e kórkép esetében nem a hagyományos „egy hetes antibiotikum kúra” hozza a gyógyulást…
A babesiosis gyógykezelésében oki kezelést az imidocarb dipropionát adása jelenti.
2. A kiegészítő terápiával a szövödményeket kell orvosolni és azt elérni, hogy a kórokozót elpusztítani akaró gyógyszer eljuthasson a célszervekbe.
-Rendkívül fontos tudnunk, hogy mindkét betegséget okozó mikroorganizmusok, és az általuk képzett biológiai anyagok (autoimmun komplexek) rendkívül károsítják a hajszálereket és az immunrendszert. A hajszálerek és az immunrendszer károsodása a Lymos betegek esetében főleg a bőrnél-, míg a babesiosisos betegeknél a veséknél „figyelhető” meg.
Mindezek okán legalább olyan fontos (50-50%) e betegek oki- és kiegészítő kezelésbe részesítése. Az önmagába adott korokozót ölő gyógyszer mellé kell adni olyan készítményt és eszközös terápiát, mely a hajszálereket „tágítja és pucolja”, ezáltal megakadályozza az elzáródást a hajszálérrel dúsan szőtt szervekben. Továbbá megfelelő gyógyszerrel és eszközzel ösztönözni kell az immun rendszer B-sejtjeit arra, hogy nagyobb ellenanyagválaszt produkáljanak és még fokozzák a T-sejtek és a makrofágok aktivitását is, melynek következtében így a humorális- és a sejtes immunválaszt egyaránt fokozza.
Fontos! A beteg négylábú szeretteiket, ne házilag gyógykezeljék, s ne is az „ internetes világhálóról szedjék le a megoldást”, hanem forduljanak mielőbb állatorvosukhoz!
Lyme-kór Ambulánciánkon (+Gyógyít-Lak Pátyi Kisállatrendelő 2071 Páty, Tulipán u. 13.) telefonos bejelentkezéssel (00-36-30-552-12-20) fogadjuk a kutya betegeket.
Dr. Kapiller Zoltán
Hozzászólás zárolva.