Veszélyben a párkapcsolatod? Teszteld!
Megszerettük, megszereztük és megszokjuk egymást. A problémák felett elnézünk, és csak akkor érezzük, hogy nagy a baj, amikor már recsegve-ropogva ég a ház. Nálatok minden rendben van? De őszintén….
Képzelje el, hogy mit mondana, ha megkérdeznék Önt:
- Mi az a hét legfontosabb dolog, ami most számít Önnek a párkapcsolatában?
- Mi az, ami ezek közül az értékek közül jelen van az életében, és mi az, ami hiányzik?
Ez a két egyszerű kérdés utat mutathat egy párkapcsolati önvizsgálathoz. Új szempontok segítségével, kívülről tekintve a kapcsolatunkra, objektívebben lehet értékelni a kapcsolat jelenét.
„Jó” vagy „rossz”?
A kapcsolatokban megélt elégedettség sok tényezőtől függ. Az megállapítható, hogy a kapcsolat értékei, erőforrásai, pozitívumai legtöbb esetben kisebb hangsúlyt kapnak, mint a problémák és a hiányosságok. Jellemző szemléletmód, hogy ha valami jó, az a természetes, s nem különösképp értékelendő. Viszont, ha valami nem tetsző, az sokkal hamarabb szemet szúr. Azaz a problémák könnyen túlértékelődnek a kapcsolatokban is, annak érdemeivel szemben.
Problémakerülés
Ugyanakkor az is igaz, hogy a kapcsolati problémákkal csak akkor foglalkozunk, ha már nagyon nagy a baj, ha „már ég a ház”. Párterápiás tapasztalatom alapján elmondhatom, hogy jellemzően a párok akkor érzik szükségét külső segítségnek, ha már annyi sérelem gyűlt össze és oly mérvű az eltávolodás, hogy már nem lehet látni a kiutat. Az okozott sok fájdalom ilyenkor már gátakat képez az újra egymásra találásban. Több éve húzódó nehézségekről számolnak be, amik az idők során csak súlyosbodtak. A korai kapcsolati nehézségeket hiába észlelték, bíztak benne, hogy önerőből is túl tudnak lendülni rajta. Miközben legtöbbször a felek csak a figyelmüket fordítják el a nehézségekről, ami valódi megoldást nem jelent.
Megszokás
Amellett, hogy a kapcsolati nehézségek könnyen fókuszba kerülnek, egyúttal az emberek hajalmosak a szőnyeg alá söpörni őket, az időre bízni a megoldódásukat, vagy a változásokat a párjuktól várni. Ezt a folyamatot elősegíti a megszokás, ami szintén nem eredményez valódi elégedettséget, csupán az érzékenységet csökkenti a problémák súlyával szemben.
Párkapcsolati krízis
Viszont ha a kapcsolat különböző területein felgyülemlett, elnézett, elfedett problémák összeadódnak, akkor azok egyszerre tudnak a felszínre kerülni. Ezt nevezzük kapcsolati krízisnek. Általában minden kapcsolat több ilyen krízisem megy keresztül, míg szakítással, vagy valódi változással nem végződik. Vannak párok, akik tovább tűrnek, vannak olyanok, akik hamarabb feladják, de vannak olyanok is, akik tudatosabban foglalkoznak az ilyen jelekkel.
Megelőzés
Tudatos odafigyeléssel könnyen észlelhetőek a kapcsolatot veszélyeztető tényezők. Korai kezelésükkel pedig a valódi problémák kialakulása előzhető meg. Az alábbi területek felmérésével Ön is értékelheti kapcsolatának jelenét:
- Megfelelő kommunikáció;
- Tisztázott igények, értékek, tervek;
- Rugalmas határok, megfelelő távolságok;
- Kialakított szerepek, viszonyok;
- Illeszkedő szokások, rítusok;
- Kielégítő közelség, intimitás.
Legyen őszinte magához, a kapcsolata jövője múlhat rajta! Amennyiben ezeken a területeken, vagy az Ön által felsorolt értékek mentén hiányosságot észlel, azzal érdemes foglalkozni, egymással megbeszélni, vagy szakemberhez fordulni. (Forrás: pszichologuskereso.hu)
Hozzászólás zárolva.