Facebook hozzászólás
7 164

ÁRMÁNY ÉS HÁLÓSZOBA

Vezérőrnagyból újra ápolónővé minősítették a thaiföldi király kedvesét

Az 1932-ben bevezetett alkotmányos monarchia rendszerében megszűnt az uralkodó többnejűsége. A király elődje, a sokáig uralkodott Bhumibol 66 évig volt házas hozzá hasonlóan igen népszerű feleségével, Szirikittel. A három éve uralkodó király, Maha Vajiralongkorn azonban megcsúfolni látszik házának hagyományait.

Az uralkodó 67. évében már negyedik feleségénél tart, majd három hónapja hivatalosan is ágyasának nevezett ki egy nagyon ifjú és nagyon csinos ápolónőt, aki egyúttal mindjárt vezérőrnagyi rangot is kapott a királyi testőrségben. A pár képével az európaiak is megismerkedhettek, mivel a thai király az év nagyobbik részét Bajorországban tölti, a Starnbergi-tó melletti villájában.

A dicsőség és a tábornokság a korábban ápolónőként dolgozó vonzó ifjú hölgynél azonban nem tartott sokáig: nemrég hivatalos közleményben tudatta az udvar, hogy a hölgynek „az uralkodóval szemben tanúsított tiszteletlen magatartása és megosztó törekvései miatt” el kellett hagynia a királyi palotát, és elveszítette vezérőrnagyi rangját.

Thai templomi falfestmény, Kép: publicdomainpictures
Thai templomi falfestmény, Kép: publicdomainpictures

A részletekről a thai sajtónak nincs módja beszámolni, mivel ott szigorú büntetés, 15 év börtön terhe alatt tilos a királyi család ügyeivel bírálóan foglalkozni. Bennfentes értesülések szerint a kegyvesztés mögött az áll, hogy az ifjú szerető elégedetlen volt a másodhegedűs szerepével, és megpróbált Suthida, a király 41 éves, légi utaskísérőből királynővé vált felesége helyébe lépni.

A nő-ügy egyébként csak egyik jele annak, hogyan építi le a király Thaiföld alkotmányos monarchiáját. Úgy módosította már az alkotmányt, hogy egyedül ő férhet hozzá a királyi család óriási vagyonához. Ugyanakkor a hadsereg két alakulatát a fővárosban, Bangkokban, személyes parancsnoksága alá rendelte. A fejlemények mögött az ország ingatag politikai helyzete áll.

Thai szobrok, Kép: despositphotos
Thai szobrok, Kép: despositphotos
A festői trópusi ország lakóinak már majd tucatnyi katonai puccsot, mintegy 20 alkotmányt, 30 kormányfőt kellett megérniük. A katonai vezetők, a királypárti elit abban voltak érdekeltek, hogy az uralkodóház ismét központi szerepet kapjon az állam és a társadalom életében a 70 milliós országban. Így bevezették például ismét a régi hagyományt, hogy a király megjelenésekor alattvalói a földre vetik magukat… Az uralkodói család tagjait félistenekként tisztelik, a hadsereg, a monarchia nem érdekelt már abban, hogy a demokrácia fügefalevelével leplezze, ami történik. Minderről hallgatnak a turisták, a külföldi megfigyelők, a politikusok – egy idegen kultúra megnyilvánulásainak tekintik mindezt, ami történik.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!