Facebook hozzászólás
332

Vigyázat! Bőrproblémákat is okoz a pollenallergia!

Nyakig benne vagyunk a pollenszezonban, amikor is a szénanátha mellett súlyosbodhatnak az ekcéma-, a kötőhártyagyulladás-tünetek, a szemhéj- és arcduzzanatok is. Mit tegyünk, hogy enyhítsük a panaszokat? Szakemberünk segít!

A pollenek által okozott allergiás betegségek az atópiás betegségcsoportba tartoznak. Az atópia öröklött készséget jelent, hajlamot az allergiás reakció kialakulására. Atópiás betegségek több formában jelentkezhetnek, a betegnél szénanáthás, ekcémás és asztmás tünetek is kialakulhatnak – mondja dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa.

Van, hogy a pollen csak szemtünetet okoz – Kép: Pixabay

A pollenallergia egyik legismertebb megjelenési formája a szénanátha: az allergiás beteg tüsszög, köhög, orrfolyást, orrdugulást, szemviszketést tapasztal az év egy adott időszakában, az allergén növény virágzásának idején.

Az atópiás betegségek a már említett módon, több formában is jelentkezhetnek: a másik gyakori panasz a bőrtünetek megjelenése vagy rosszabbodása pollenszezonban. A légúti tünetek mellett ugyanaz a pollen okozhat ekcémát is, de van, akinél csak szénanátha jelentkezik, van, akinél csak bőrtünet vagy mindkettő megfigyelhető. Viszonylag ritka esetekben az is előfordulhat, hogy az adott pollen csak szemtünetet, kötőhártya-gyulladást okoz, de előfordulhat szemhéj- és arcduzzanat is.

A pollenek által okozott bőrtünetek gyermekeken és felnőtteken egyaránt megjelenhetnek. A panaszok elsősorban az ekcémás betegeket érintik, esetükben a meglévő betegség tünetei felerősödhetnek. Pollenszezonban főként a ruhával nem fedett területeken tapasztalható az ekcémás tünetek fokozódása: az arcon, nyakon, dekoltázson és a kézfejeken. Panaszok esetén az úgynevezett atopy-patch teszt segítségével vizsgálható, hogy a tüneteket valóban a pollenek okozzák-e. A teszt során a hát bőrére felragasztott, allergénekkel átitatott tapaszok segítségével vizsgáljuk a légúti allergének szerepét a bőrtünetek súlyosbodásában. Pozitív az eredmény, ha a tesztanyagokat eltávolítva, a leolvasás során bizonyos pollenek hatására bőrpír vagy ekcéma jelentkezik a vizsgált területen.

Allergiás vagy? 4 hiba, amit ne kövess el!
Jártál már orvosnál, de úgy gondolod, az allergia tüneteit egyedül is képes vagy csillapítani? Szedsz valamilyen gyógyszert, de nem tudod pontosan, mire? Ez csak kettő azok közül a tévedések közül, amelyekkel kínszenvedéssé változtathatjuk az allergiaszezont.

Ha a vizsgálatok során bebizonyosodik, hogy a bőrtüneteket pollenallergia okozza, akkor a kezelőorvos által felírt megfelelő készítményekkel hatékonyan enyhíthetjük a panaszokat. A kialakult bőrtünetekre antihisztamin tartalmú gyógyszer, a viszkető ekcémás plakkokra zsírozó kenőcsök, rövid ideig szteroid tartalmú krémek javasoltak. A kezelésben és a megelőzésben egyaránt lényeges a pollenexpozíció lehetőség szerinti kerülése:

  • Magas pollenkoncentráció esetén minimalizáljuk a szabadban töltött időt.
  • Nyaraláshoz érdemes pollenmentes helyszínt választanunk: ez főként hegyekben vagy tengerparton megoldható.
  • Javasolt a gyakori hajmosás, különösen hosszú haj esetén. A pollenek a hajban megtapadva egész nap, de a párnára jutva éjszaka is irritálhatják a bőrt.
  • Figyeljünk z öltözködésre: részesítsük előnyben a kényelmes, pamutból készült darabokat, a műszálak ugyanis irritálnak, a melegben a fokozott verejtékezés pedig tovább rontja a tüneteket. (Forrás: allergiakozpont)
Kezdődik a parlagfűszezon! Rosszabb lesz, mint tavaly
Az idén is várhatóan július utolsó hetében, augusztus elején kezdődik a parlagfűszezon. Az allergiásoknak a tavalyinál erősebb pollenterhelésre kell készülniük – hívta fel a figyelmet az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!