Facebook hozzászólás
254

Zöld generációt! Mintaadás játékosan

Bár felvilágosító programok és egyre szigorodó szabályok sora próbálja a felnőtteket rávenni arra, hogy legalább a legalapvetőbb lépéseket tegyék meg a környezettudatos mindennapok megteremtése érdekében, a szakértők mégis egyetértenek abban, hogy igazi változás csak a mostani gyerekgeneráció felnövekedésével következhet be. Persze csak akkor, ha – ahogy mondani szokás – a kicsik már az anyatejjel a fenntarthatóság elveit szívják magukba.

Globális nevelés

Bár az alaptantervnek egyelőre sajnos nem része a környezettudatos nevelés, a pedagógusoknak óvodától a középiskoláig számos segédanyag áll rendelkezésére a felelős gondolkodás tanításához. Az Anthropolis Egyesület „GlobEdu" elnevezésű projektje olyan nevelési kísérlet hosszú távú támogatására jött létre, amely a hiányzó globális perspektívának az oktatási rendszerbe történő integrálását és ezen keresztül a diákok és az oktatók szolidaritás és globális tudatosság iránti igényének serkentését célozza. A GlobEdu oktatási segédanyagok, tájékoztató kiadványok összeállításán és a globális témákat felölelő, könyvtárként működő tudásközpont (www.globedu.hu) beindításán és működtetésén túl pedagógusoknak szóló tréningek, továbbképzések szervezésével szélesíti szolgáltatásainak körét. Emellett számos letölthető óravázlat és különleges tanórákat vállaló civilek sora áll a globális nevelés kérdéseire nyitott pedagógusok rendelkezésére.

Nem csak az állam és a közoktatás vállal fontos szerepet a környezettudatosságra nevelésben. Civil szervezetek sokasága és a fenntartható fejlődés iránt elkötelezett vállalatok is szerveznek programokat kifejezetten gyerekek számára. A zöld szervezetek többsége általában a felvállalt részterülettel kapcsolatban tart gyerekfoglalkozásokat is, így külön program van hulladékhasznosítás, állatvédelem vagy éppen energiatakarékosság témakörben. A gobális felelősség gondolatával foglalkozik viszont az iskolás korosztály számára tervezett „Tükörben a világ" kiállítás. A Zöld Fiatalok és a Cellux csoport tagjaiból verbuválódott csapat a művészi igénnyel elkészített kiállítással korunk globális társadalmi és környezeti kihívásaira szeretné ráirányítani a fiatalok figyelmét. Az interaktív, oktatócsomaggal kiegészített kiállítás az Öko-Pack támogatásának köszönhetően járja az országot. A Cellux Csoport tagjai folyamatosan szervezett programjain a négyévesnél idősebb gyerekekkel együtt gondolkodnak a minket körülvevő világ fontos kérdéseiről, a művészet eszközeivel és nyelvével társadalmi és környezeti kérdéseket feszegetnek. Ez a fajta alkotómunka szemléletformáló, mert az alkotás eredménye értékkel ruházza fel a hulladékot, ami az első lépés ahhoz, hogy felelősséggel tudjuk kezelni az általunk használt nyersanyagok sorsát.

Mintaadás játékosan

A sokféle örvendetes akció és terv mellett a legfontosabb, hogy a gyerekek otthon is hasonló normákkal találkozzanak a mindennapok során. Természetesen nem kiselőadások sorozatával kell untatni csemetéinket, sokkal fontosabb a minta, amit a szülő saját viselkedése jelent.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!