EZT KAPTUK A NYELVÚJÍTÓKTÓL
Zúzoros hava
Ami azt illeti, ez a XVIII. századi nyelvújítási „találmány” sem ment át a köztudatba, és valószínűleg nem is véletlenül. Persze akkor még szó sem volt a globális felmelegedésről… A derék januárnak meg se kottyantak a magyar reformtervek! Eredeti nevét Ianusról, a kapuk és az átjárók mitológiai istenéről kapta a korabeli naptárban. Kívánunk ezért mindenkinek olyan 2020-at, amelyikben minden kapu megnyílik!
Elvileg Magyarországon most tombol az igazi tél, hisz pár órája beköszöntött a január. Ami azt illeti, még a mínuszok se „repkednek” úgy igazán. Hónak pedig nyoma sincs… Mi van helyette? Mutatom!
Hóvirágok! Ezt a képet az alföldi Zagyvarékas egyik kertjében fotóztam.
A hóvirág bibliai értelemben azt jelenti, hogy ezt még megkaptuk a paradicsomi kiűzetés mellé. Nem véletlen, hogy Szűz Máriát számtalan képzőművészeti alkotáson pont hóvirággal ábrázolják.
A kikelet, a közelgő tavasz jelképe – volt eddig. Az Amarilliszek családjába tartozik, és szerintem nincs olyan ember, aki ne szeretné. Magyarországon és az egész Európai Unió területén is 2005 óta védett növény!
Azt még megjósolni sem tudom, hogy a természet korai kikelete mit jelent? Jön-e még kemény hóvihar nálunk az idén, de az biztos, hogy a mi hóvirágunk töretlenül elindította az új évet! Ő már valamit tud!
Domonkos Jolán ifjú költőnk Pattan a rügy című kedves versének pár sorát idézem a poet.hu segítségével
„Kunkori felhő, pamacs az égen,
tavaszi napfény ragyog tövében,
pár bolyhos barka ébred az ágon,
esőcsepp csillan egy hóvirágon.”
Ki tudja, mi lesz ebből a januári ébredésből? Minden esetre azt javaslom, figyeljük az előrejelzéseket! Legyünk nyitottak, és tegyünk meg mindent, hogy ne érjen meglepetésként egy kőkemény fagy vagy egy hirtelen kikelet! Legyen szerencsés és szép 2020 MINDENKINEK!
Miért pont Hóvirág hava?
Hozzászólás zárolva.