A díszkáposztáról, a szép és különleges zöldségféléről
A díszkáposzta egyre divatosabb növénnyé vált az elmúlt években. Ismerjük meg ezt a különleges zöldségfélét, amely a legtöbb kertben, mint dísznövény szerepel. A díszkáposzta fontos vitaminforrás is lehet a téli hónapokban, gazdag a B1, B2, C vitaminban, valamint sok ásványi anyagot is tartalmaz.
A díszkáposzta elsősorban gyönyörű színvilágával fogja meg a kertészeket. Gazdag szín és levélformájuk kiemeli őket a többi őszi növény közül, hiszen megtalálható az egyszerű vagy fodros változat, a fehér, a rózsaszín, és a bordó szín árnyalataiban. Sokan talán nem is gondolják, de a díszkáposzták is ehetők, így akinek a kertjében ősszel megtalálható ez a szép növény, bátran használja fel az ételek és a tálak díszítésére.
De a díszkáposzta fontos vitaminforrás is lehet a téli hónapokban, többek között gazdag a B1, B2, C vitaminban, valamint sok ásványi anyagot is tartalmazz.
Ha szeretnénk egy díszkáposztát kertünkbe itt az idő beszerezni pár cseréppel a kertészetben. Amikor hazavittük a lehető leghamarabb ültessük el, hiszen a cserépből a tápanyag hamar kifogy, így a növény nem tud fejlődni. Ha a cserépben hagyjuk a növényt, igen hamar éhen és szomjan hal.
A díszkáposztát ültethetjük kertbe csoportosan, vagy erkélyre, teraszra, esetleg egy nagyobb virágtartóba, vagy cserépbe is szépen mutat. Érdemes több színt is összeválogatni, így pl. a fehér káposzta szépen kiemeli a lila káposztát. Ha több tövet szeretnénk elültetni, kb. 30 cm.-es sor és tőtávolságra ültessük el, hiszen a káposzta még nagyobb lesz kertünkben.
A káposzták a tápanyagban gazdag talajt, hatalmas színes dús káposztafejekkel hálálják meg, így érdemes a kerti talajt előtte szerves trágyával dúsítani.
A díszkáposzta az őszi ültetés után, egészen a mínusz 5-6 fokos hidegig is dekorálja kertünket. Még a mínusz 10-15 foknál is a takarólevelek védik a rügyeket, is biztosak lehetünk abban, hogy a káposztánk jövőre is megmarad. A második év tavaszán a káposztánk elkezdi az utódokat nevelni. Ilyenkor a fej megduzzad, és felfelé növekszik, emeletes káposzta lesz.
A szár alsó részén kis oldalrügyek hajtanak ki, és színesednek be, majd a főhajtáson elkezdi a gyönyörű sárga virágokat kibontani. Ekkor a legszebb a díszkáposzta, hiszen a gyönyörű színes levelek között az aranysárga virágok igazi szín kavalkádot adnak kertünknek. A virágzás végén a sárga virágokból, 1-2 mm nagyságú barna magokat tudunk szedni, ezeket vessük el nyár végén kertünkben, így következő évben gyönyörködhetünk díszkáposztáinkban.
Hozzászólás zárolva.