Bárány curry
Nagyon hiányzott már itthon egy kis indiai íz és illat, úgyhogy előkerült a fagyasztóból egy szép darab, csontos báránycomb, amit egri húsimádó barátunk rögtön kezelésbe is vett… Nézzük, mi lett belőle!
Hozzávalók:
- kb 1 kg kicsontozott báránycomb
- 4-5 dkg vaj
- 4 kisebb fej vöröshagyma
- 4-5 gerezd fokhagyma
- 1 fej kaliforniai paprika
- gyömbér
- 1 ek római kömény
- 1 ek garam masala
- 1,5 ek Bombay fűszerverék
- 1,5-2 ek szárított koriander levél
- 0,5 ek őrölt koriander
- 2 tk chili
- 3-4 fej hámozott paradicsom ( nálam egy konzerv )
- 1/2 konzerv kókusztej
- só
Elkészítés:
A combot természetesen kiengedjük, majd egy éles késsel kicsontozzuk. A húst lehártyázzuk, az inasabb részeket levagdossuk − ezek a leeső nyesedékek és a csontok majd finom falatként mehetnek Samunak, a spánielünknek. A húst szépen felkockázzuk, nem túl nagy, nem túl kis kockákat készítünk, amiket rögtön be is sózhatunk.
Hagyma és fokhagyma felpucol, majd kézzel vagy géppel apróra vág. Egy nagyobb serpenyőben a vajat felolvasztjuk, majd jön az igazi indiai illat és ízvilág elindítása – a fűszerek lepirítása. 1-1 evőkanálnyi római kömény, garam masala és curry vagy Bombay fűszerkeverék megy a forró vajra, ami olyan illatfelhőt eredményez, hogy innentől nem lesz titok, hogy mit csinálsz.
Amint a fűszerek lepirultak, akkor jöhetnek a húsok, amiket alaposan összedolgozunk a fűszeres alappal. Megvárjuk, míg a húsok is kapnak egy kis pörzsréteget, majd érkezhet a felkockázott kaliforniai paprika is. Egy apró lukú reszelőn gyömbért reszelünk a húsra, jöhet még a chili, a koriander levél egy része, aztán hagyjuk hogy a húsokat átjárja a sokféle finomság íze. Hogy legyen miben párolódni a bárányhúsoknak, jöhetnek a meghámozott paradicsomok is − nálam ez most az egyszerűség miatt konzerv formájában érkezett. Azért, hogy Samunak is jó legyen az estéje, na meg a kollagének miatt is a csontokat beletettem a húsok mellé, majd fedő került az edényre – és kb 40 perc csendes párolás következett.
A főzési idő letelte után jön a kóstolás, miközben a csontokat is kiszedem a léből. A hús már klasszul bepuhult, az íz meggyőző, de azért egy indiai étel sohasem lehet elég fűszeres, úgyhogy még jöhet ízesítés, illetve a mártás finomításához jöhet a kókusztej. Fedő leszed az edényről, majd kicsit még sűrítjük a mártást.
100-100 g teljes kiőrlésű és sima lisztet egy keverőtálba szórunk, öntünk rá 1 dl vizet, sózzuk – majd a robotgéppel tésztát gyúrunk. Pár percig hagyjuk, hogy a tészta pihenjen, majd pingponglabda méretű gombócokat gyúrunk, amiket aztán kinyújtunk. Száraz serpenyőben kisütjük a tésztákat – vagyis elkészült a köret és a kanál is, ugyanis nagyon klasszul lehet ezekkel a tésztákkal belapátolni a vacsit a tálkából.
Most már csak egy gyors terítés következik, Samu az ajtó előtt ropogtatja csontokat, mi pedig a chapatikkal tunkoljuk a szaftot, élvezzük a fűszereket, az ízeket és az omlós, szaftos húskockákat. Jó étvágyat!
Hozzászólás zárolva.