Facebook hozzászólás
251

Csicseriborsós fasírtgolyók – az egészségünkért

Amikor a nevét hallottam, kissé bizalmatlan voltam, eddig csak a gyerekdalból ismertem. Ám egyik ismerősöm olyan golyókat sütött belőle, hogy azóta is a heti menüsor egyik kedvence. Kóstoljátok meg!

csicseriborsó
Kép: a szerző

Hozzávalók:

1 bögre csicseriborsó –
1 kisebb vöröshagyma –
1 gerezd fokhagyma –
2 k.k.petrezselyemzöld –
1/2 k.k. köménymag (darált) –
½ k,k, sütőpor –
kevés teljes kiőrlésű liszt

Elkészítés:

Egy éjszakára a csicseriborsót vízben áztatjuk. Másnap papírtörlővel felszárítjuk a nedvességet, majd apróra vágott vöröshagymával, fokhagymával és a petrezselyem zöldjével összedaráljuk. Belekeverjük a köményt, a sütőport és szükség szerint a lisztet. Kis gömböket formálunk belőlük, majd kókuszzsírban aranybarnára sütjük.
Lehet önálló falatka, de fogyaszthatjuk salátával is.

Ha egy isteni almatortára vágysz, akkor bízd a férjedre! Sanyi is megcsinálta…

Tudtad?
A csicseriborsó az egyik legelfogadottabb hüvelyes növény a biotermékek piacán. Nagyjából 20%-ban fehérjét, 40%-ban szénhidrátot, B1- és B6-vitamint, valamint folsavat tartalmaz. Ásványi anyag tartalma is kedvező, sok magnézium, vas és cink van benne. Energiatartalma: 275 kcal (1152 kJ)/100 g. Éretlen magjait a borsóhoz hasonlóan főzeléknek, levesnek, éretten főzeléknek, köretnek (saláta, püré) fogyasztják. Pörkölt csemegeként is igen kedvelt, mivel íze a dióéhoz hasonló. Magját hazánkban régebben a babhoz hasonlóan fogyasztották, pörkölve kávépótlónak használták. Egyes országokban, különösen a Közel- és Közép-Keleten valamint Indiában abraktakarmánynak is termesztik magas fehérjetartalma miatt. A csicseriborsó az egyik legelfogadottabb hüvelyes növény a biotermékek piacán. Egységnyi területről sokkal több fehérjét ad, mint az árpa, a zab, a kukorica, a köles vagy a bükköny. Jobb az emészthetősége és a biológiai értéke, mint a babé vagy a lencséé. Zöldtrágyanövényként is hasznosítható.A csicseriborsó lisztje adalékként, helyettesítőként is hasznosítható. Így péksüteményekben is felhasználható lenne, általa a kenyér is ízletesebb, tovább eltartható. Diabetikus és gyógyászati hatása is figyelmet érdemel. (Forrás: wikipédia)


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

GASZTRO

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!