Havi ajánlatunk: Sütőtökleves
Miért ezt ajánljuk? Mert a sütőtöknek most van igazán szezonja, ráadásul nagyon egészséges, emellett még finom is, ráadásul a következő recept a Piac & Profit Kiadó által megjelentetett könyvből való, amelyben Demcsák Zsuzsa osztja meg hasznos és nagyon is gyakorlatias tapasztalatait az olvasókkal. Az eredmény pedig sok-sok remek fogás, méghozzá rövid idő alatt.
Hozzávalók: egy fél sütőtök, 1 nagy fej vöröshagyma, 20 deka fenyőmag, cukor, 8 deka vaj, 1 deci fehérbor, 1 liter 100 százalékos narancslé, 2 deci tejszín, tökmag, tökmagolaj, pici só.
Demcsák Zsuzsa így készíti:
„Elsőként kettévágom a sütőtököt, kiszedem a szivacsos közepét, negyedelem, a belsejét megcukrozom, és betolom a 200 fokos sütőbe. Én általában csak a sütőtök felét használom fel, mivel az egészből akár 12 ember is jóllakhat.
Amíg a sütőtök barnul és puhul, addig kevés vajon – nagyjából fejenként két dekával számolva – megpirítom a vöröshagymát egy levesesfazékban.
Közben egy kis serpenyőben megpörkölöm a fenyőmagot. Vigyázat, hamar kész van, és nem jó, ha odaég! A fenyőmag egyébként az elmúlt éveim egyik nagy felfedezése, fantasztikus aromát tud adni az ételeknek.
Szóval a megpirított fenyőmagot hozzáadom a hagymához, és keverek rajta egyet-kettőt. Felöntöm nagyjából egy deci fehérborral – az alkoholtartalma úgyis eltűnik a főzés során –, és hagyom, hogy a lé elfőjön.
Amint a sütőtök elkezd barnulni, és karamellizálja a rajta lévő cukor, már vehetem is ki, és a héjából kikanalazva mehet rá a hagymás-fenyőmagos alapra. Felöntöm egy kis vízzel, cukrozom, és most jön a trükk! Jó alaposan meglöttyintem a narancslével, akár a teljes dobozzal is rátehetem egy pici só kíséretében. Egyet rottyantok rajta, aztán még melegében turmixolom, vagy botmixerrel pépesítem. Én a turmixgépet szeretem inkább, mert ha botmixerrel tökéleteset akarunk alkotni, akkor egy szitán még át kell nyomnunk, hogy a fel nem dolgozott rostok fennakadjanak.
Turmixolás után már lehet látni, hogy mennyire lett sűrű a leves. Ekkor ízlés és látvány szerint tejszínnel hígítom. Amikor elérte a megfelelő krémes állagot, lehúzom a tűzről. Ha valakinek van ideje, érdemes tökmagot pirítani, a leves megszórni vele, meg egy kis tökmagolajjal is meglocsolni, és úgy tálalni. Egyrészt a gyerekek imádják ropogtatni a tökmagot, másrészt teljessé teszi az ízorgiát, amit a sütőtök, a narancslé és a fenyőmag megalapoztak.”
Hozzászólás zárolva.