Facebook hozzászólás
280

10 tuti tipp a téli autózáshoz

Az év végi túlköltekezések miatt okosabb januárban visszafogni kiadásokat. Mivel a háztartási költségek között 10,7%-kal a harmadik legnagyobb tétel a közlekedés, érdemes odafigyelni az autózással kapcsolatos kiadásokra, főleg hidegben, amikor jobban esik autóval járni, mint buszra várni, vagy biciklizni.

Autótükör hó alatt, Kép: pixabay
Kép: pixabay

Kelet-Közép-Európa egyik legnagyobb használtautó-kereskedője, az AAA AUTO megoszt néhány tippet, hogyan spórolhatunk még többet az autózás költségein. A tanácsok figyelembevételével akár 10-15%-kal is csökkenthetjük az üzemagyag-fogyasztásunkat, ami éves szinten akár a 25 ezer forintot is elérheti, sőt mérsékelhetjük a környezeti terhelést is. Íme:

Melegítsük be az autót!

Indulást követően néhány percig csak óvatosan vezessünk, hogy az olaj eljusson mindenhová, ahová kell, és a motor is bemelegedjen. A meleg motor jobb hatékonyságú működése hozzájárul a jobb fogyasztáshoz.

Vezessünk lassabban!

100 km/h sebesség felett minden 10 km/h 10%-kal növeli a fogyasztást. Tehát ha 100 km/h sebesség helyett 120-szal megyünk, akkor várhatóan 20%-kal több lesz az üzemanyag-költségünk.

Ne hirtelenkedjünk!

Ha hirtelen gyorsítva indulunk, vagy kilövünk a lámpáknál, akkor ugyan 2-3 percet nyerünk óránként, de az üzemanyag fogyasztásunk több, mint 30 százalékkal is nőhet.

Ellenőrizzük a guminyomást rendszeresen!

A nem megfelelően felfújt abroncsok hamarabb elhasználódnak és az autónk fogyasztása is magasabb lesz. Hidegben más az ideális abroncsnyomás, mint nyáron. Mivel a gumi belső hőmérséklete a külső hőmérséklettel csökken, a benne lévő levegő összehúzódik, azaz csökken a gumira ható nyomás, ezért ajánlott 0,2 bar nyomást hozzáadni a gyártó által megadott értékhez. Az ajánlott nyomásértéket az autó használati útmutatójában, valamint a vezető oldali ajtó oldalán találjuk, esetleg a benzinnyíláson, vagy a kesztyűtartón olvasható.

Autók hó alatt, Kép: pixabay
Kép: pixabay

Cseréljük rendszeresen a légszűrőt!

Ha a légszűrőt 18-20 000 kilométerenként cseréljük, akkor a nem szennyezett szűrőkön keresztül a levegő könnyebben áramlik a motorhoz és jobb a motor teljesítménye, így akár 10%-kal is csökkenthetjük a fogyasztást.

Tartsuk be a követési távolságot!

Ha az autópályán igyekszünk állandó sebességet tartani, jobb lesz a fogyasztásunk. Ezt elérhetjük úgy is, ha elég nagy távolságot tartunk az előttünk lévő autó és a sajátunk között, hogy egyenletesen és finoman tudjunk gyorsítani, és elkerüljük a hirtelen fékezést.

Állítsuk le a motort üresben állás helyett!

Ha 10 másodpercet járatjuk a motor üresben, akkor többet fogyaszt az autó, mintha újraindítanánk a motort. Ha leállítjuk a motort olyankor, amikor 1 percnél tovább várakozunk, az a szén-dioxid kibocsátást és a fogyasztást is csökkenti. 10 perc alatt egy átlagos autó majd 1/3 liter üzemanyagot éget el üresben.

Ha síelni indulsz, enélkül ne tedd!
Michael Schumacher balesete és Liam Neeson feleségének tragikus halála az elmúlt években komolyan ráirányította a figyelmet a síelés veszélyeire. A Biztosítás.HU adatai szerint az utóbbi években ugyan jelentősen nőtt azoknak az aránya, akik biztosítást kötnek síelésük idejére, de a kiutazók majd fele még mindig biztosítás nélkül utazik és nincs tisztában a síelés anyagi és egyéb kockázataival.

Készítsünk útvonaltervet előre!

Az 5 kilométernél rövidebb utak a leginkább környezetszennyezők, mivel a motor nem éri el az üzemi hőmérsékletet. Ha több dolgot intézünk el egymás után, a szén-dioxid kibocsátásunkat és a fogyasztásunkat is csökkenthetjük akár 20-50 százalékkal (ahhoz képest, mintha többször ugyanonnan indulva külön-külön tennénk meg ugyanazt a távolságot).

Ne cipeljünk felesleges súlyt az autóval!

Minden felesleges kilogramm, amit autónkkal cipelünk 2%-kal csökkenti az üzemagyag hatékonyságot, tehát pakoljuk ki a felesleges dolgokat a csomagtartóból és tisztítsuk le a havat és a jeget is. A tetőcsomagtartót csak akkor szereljük fel, ha szükséges.

Használjunk magasabb sebességfokozatot!

A magasabb sebességfokozat használatával üzemanyagot takaríthatunk meg és a motort is kíméljük.

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!