5+1 furcsaság, amit nem tudtál a skótokról
Az egyszarvústeaktől az UFO-vadászatig: Skóciáról legtöbbünknek a skótduda, a whisky, a zord kastélyok, a még zordabb hegylakók és a Loch Ness-i szörny jut az eszébe. Most összegyűjtöttünk azokat a meglepő érdekességet, amiket biztosan nem tudtál a felföldi tájak lakóiról.
Bármiből tudnak pitét vagy rántott ételt csinálni
Valószínűleg mindenki hallott már a skótok nemzeti eledeléről, a töltött birkabendőről. Azt viszont kevesen tudják, hogy a Haggis hazájában gyakorlatilag bármiből készülhet ínycsiklandozó pite. A húsos változatok közül legismertebb a bárányhússal töltött Pásztorpite, de nem riadnak vissza a tészta tésztával-koncepciótól, avagy a sajtos makarónis pitétől sem.
Ami pedig kimarad a piteőrületből, nagy valószínűséggel az olajsütőben végzi. Ahogy Skócia legfurcsább édessége, a rántott Mars-szelet is…
Állítólag 1995-ben Stonehavenben készült az első ronda finomság, azóta pedig meghódította a világ kevésbé egészségtudatos felét.
A nagy whisky-kérdés
Skóciában gyakorlatilag hazafias kötelesség a több mint száz lepárlóüzem aranyló termékeit fogyasztani. A lelkiismeretes állampolgároknak hála, az országban csak a skótok kedvenc whiskyjéből, a The Famous Grouse-ból minden másodpercben három kortynyi fogy.
Ahány whisky-szerelmes, annyiféle fogyasztási praktika, de a legfontosabb döntés, amit az „uisge beatha”, vagyis az élet vizének ízlelése előtt meg kell hoznunk, hogy vízzel vagy víz nélkül, tisztán élvezzük-e a nedűt. Egy csepp víz ugyanis kiemeli az aromákat, hozzáadásával valósággal „kinyílik” az ital.
Nemzeti állatuk az egyszarvú
A büszke skót nem az a nép, amely megelégszik egy mezei sassal, vagy egy közönséges hattyúval, ha nemzeti állatról van szó. Az ártatlanság és a védelmező hatalom jelképeként ismert egyszarvú a 15. század környékén jelent meg először a skót uralkodói címerben, de már egy száz évvel korábbról származó receptkönyvben is hasznos tanácsokat lelhetünk az egyszarvú-hús elkészítéséhez. Ugyan az 1800-as években megcáfolták létezését, a középkorban még értékes ajándéknak és kiváló méregellenszernek számított az elejtett unikornis szarva.
Övék a világ legrövidebb repülőjárata
A Loganair légitársaság Észak-Skócia két szigete, Westray és Papa Westray között közlekedő gépe a menetrend szerint körülbelül két perc alatt teszi meg a közel három kilométeres távot. A járat összesen nyolc utasnak kínál helyet, amit nagyrészt a szigetek archeológiai leleteit vizsgáló régészek és a helyi lakosokat ellátó orvos tesz ki.
Jeges vízben köszöntik az újévet
A skótokat nem kell félteni, ha ünneplésről van szó. Tradicionális újévi mulatságuk, a Hogmanay az európai hagyománnyal szemben több napig tart. Skóciában még január 2-a is szabadnap, így bőven van lehetőségük elbúcsúztatni az óévet és kipihenni az ezzel járó fáradalmakat – vagy a jeges víz okozta megfázást.
A fővárosiak új hobbija ugyanis, hogy elsején az előző napi kótyagosságot a Forth folyóban megmártózva gyógyítják. A Loony Dook névre keresztelt eseményen a bátor résztvevők általában vicces jelmezekben csobbannak a habokba.
+1 Saját 51-es körzetük van
A víziszörnyek és unikornisok között szocializálódó skótok alapvetően nyitottak a megmagyarázhatatlan jelenségekre. Azonban még a szokásosnál is izgalmasabb kalandok érik a körülbelül hatezer lakosú Bonnybridge városkáját.
Az Edinburghtól 50 km-re fekvő települést a paranormális esetek kutatói az azonosítatlan repülő tárgyak fővárosává kiáltották ki, mivel lakói átlagban évi 300, a házak fölött elsuhanó UFO-t jelentenek. A polgármester szerint a helyiek legalább fele találkozott már a különös turistákkal, a szóbeszéd szerint pedig a földönkívüliek már üzenetet is küldtek a városházának.
Hozzászólás zárolva.