Facebook hozzászólás
386

„A rút kiskacsa, aki nagy pénzt hoz”…

 

Kevesen tudják, hogy Judy Garland egyike azon számos művésznek, akiknek leépülésében, halálában nem kis szerepet játszottak a pszichiátriai szerek és kezelések. A világsztár e napon született – emlékeztet Hídvégi Klára, az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Közép-Kelet-Európa Alapítvány képviselője. 


Judy Garland az Ózban, Kép: wikimedia
Judy Garland az Ózban, Kép: wikimedia

Judy Garland, eredeti nevén Frances Ethel Gumm, a korán befutott filmcsillag tíz év alatt összeroppant a hollywoodi filmipar nyomása alatt. Kevesen tudják, mi áll annak hátterében, hogy a színésznő további életútját szeszélyes magánélete, szerelmi kalandjai teszik hírhedtté: mindössze 47 éves, amikor magányosan, pszichiátriai szereit túladagolja. Születésének évfordulóján, június 10-én emlékezünk a világsztárra.

Az amerikai színésznő még tinédzser, amikor filmfőszereplőként elénekli a XX. század egyik legismertebb filmdalát, a „Somewhere over the rainbow” (Valahol a szivárványon túl) kezdetűt: Judy Garland 17 évesen már ifjúsági Oscar-díjat – „Oszkárkát” – kap. És sorra következnek majd az elismerések: az Arany Glóbusz (Golden Globe)-díj, a Grammy-díj és a zenei életműdíj. A filmiparba igen korán berobbant filmcsillag egyik ismert mondása: „12 évesen születtem egy MGM-filmstúdióban”. A Metro-Goldwyn-Mayer hollywoodi filmstúdió egyik vezetője szerint Garland volt „a rút kiskacsa, aki nagy pénzt hoz”…

Filmstúdiójával kötött szerződése értelmében a 17 éves világsztárnak igencsak ügyelnie kell a külsejére: az egyik kitétel szerint ha meghízik, fizetség nélkül felfüggesztik, mindaddig, amíg le nem fogy. Hogy étvágyát kordában tartsa, antidepresszánsokat és amfetaminokat írnak fel neki, a mellékhatásként kialakult alvászavaraira pedig kemény altatószert. Garland gyógyszerfüggővé lesz. Barátai vészjósló változásokat figyelnek meg rajta: a súlyosan lefogyott színésznőt pszichoanalitikushoz viszik. A világsztár magatartása egyre szeszélyesebb, bomlasztóbb s egyre demoralizálóbb a forgatásokon. Később az orvosi leletekből kiderül, hogy a pszichiátriai szerek fizikailag fokozatosan tönkretették őt.

„Gyógyszert” szed, hogy szorongását elmulassza, majd ugyanezt megkísérli tabletták nélkül is elérni, aminek eredménye fizikai fájdalom és olyan erős fulladásérzet, hogy a szereket újra szednie kell. Nincs még 27 éves sem, amikor 1949-ben elektrosokk-kezeléseket kap, aminek következtében kezd leépülni. „Soha nem lehetsz annyira magányos, mint az, aki a színpadon beteg. Nincs annál nagyobb rémálom, mint mikor négyezer ember előtt hirtelen úgy érzed, hogy elhányod magad.” – számol be Judy Garland tulajdon érzéseiről.

 

Amit a fejfájásról tudni kell
Az emberek csaknem 10 százaléka szenved migrénben, de nagyon sok esetben sem a gyógyszerek, sem az ágynyugalom nem használ. Kialakulásának pontos oka még ma sem ismert, de a szakértő szerint mozgásszervi panasz, a nyakizmokat érintő krónikus izommerevség, vagy izomgörcs is állhat a háttérben. A részletekért kattints ide!

Azt, hogy Garland bajainak forrása „veleszületett művészneurózis”, a pénztárcájukat megtömni szándékozó pszichiáterek és pszichoanalitikusok hangoztatják, akiktől – ha azok valóban ismerik a lelki problémák okait – elvárható lett volna a gyógyítás. Akiktől azt várta volna, hogy leszoktatják a súlyos szerekről; ők azonban még súlyosabbakra szoktatják… Judy Garlandnak – amint egy életrajzírója beszámol róla – megvolt a maga véleménye az őt kezelő pszichiáterekről: „Mérhetetlenül elcsüggedt; az analízissel töltött évek nem segítettek rajta… semmire sem becsülte a pszichiátereket, tucatnál is több kezelésére járt, de mindegyikük kudarcot vallott vele.”

Kudarcot vallott kezelő„orvosainak” egyike nem kisebb szaktekintély, mint Karl Menninger, aki a második világháború utáni legnagyobb pszichiáterképző központ megalapításához járult hozzá a Földön. Egy másik híres hollywoodi pszichiáter Martin Grotjahn volt, aki Karl Menninger meghívására emigrált Németországból: Grotjahn utóbb elismerte vonzódásának okát Hollywoodhoz és a filmsztárokhoz: „Alig vártam, hogy pénzt csináljak.” Természetesen, Grotjahn véleménye, miszerint a „színészeket szinte lehetetlen sikeresen kezelni,” abban őt magát nem akadályozta, hogy a gyógyulást nem hozó „gyógykezelést” folyton kiszámlázza.

Garland még nincs harminc éves, amikor az 1950-es évek végén kórházba utalják, miután a pszichiátriai szerek szedése következtében egészségügyi problémái kritikussá válnak: mája, lépe földagadt, egész teste mérgekkel telítve. A kórházból 7 héttel később távozik, hogy harmadszor – és utoljára – a színpadra visszatérjen. Ekkor Valiumot, Thorazint írnak fel neki, egy alkalommal pedig napi 40 (!) tabletta Ritalint.

A Greenwich Village-beli Half Note Clubban 1969. június 15-én utolsó alkalommal lép színpadra. Hat nappal később egy londoni szállodában életét veszti, miután pszichiátriai szereit túladagolja.

Mindössze 47 éves volt, amikor elvesztettük Dorothyt!



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!