Agykárosodáshoz vezethet az alváshiány
Aki nem alszik eleget, az előbb-utóbb agyilag is károsodik. Az alváshiány ugyanis az agysejtek elhalását okozhatja, állapították meg a döbbenetes tényt amerikai kutatók. Az egerekkel végzett kísérlet eredménye mindenképpen figyelmeztető, főleg az éjszakai műszakban dolgozók és az alvásgondokkal küzdők számára.
Egerekkel folytatott kísérletek szerint a hosszan tartó alváshiány bizonyos agysejtek 25 százalékának elhalásához vezet – írták a Pennsylvaniai Egyetem orvostudományi karának kutatói a The Journal of Neurosience című folyóiratban megjelent tanulmányukban.
Ha a megállapítás igaz az emberek esetében is, haszontalan lehet bepótolni a kevés alvást – hangoztatják a szakemberek, akik úgy vélik, hogy a jövőben lehetséges lesz kifejleszteni egy olyan gyógyszert, amely védi az agyat az alváshiány mellékhatásaitól. A kutatók az egereket ébren tartották, hogy előidézzék a modern életben előforduló éjszakai műszakokkal, késő estékbe nyúló munkaidővel összefüggő alváshiányt. Tanulmányozták az állatok azon agysejtjeit, amelyek az agy éber állapotban tartásáért felelősek. Többnapos alváshiány nyomán – amely leképezte az éjszakai munkát végzők alvásritmusából fakadó napi átlag négy-öt órányi alvás következményeit – az egerek elvesztették agysejtjeik 25 százalékát az agytörzsben.
A szakemberek szerint ez az első bizonyíték arra, hogy az alváshiány az agysejtek elvesztéséhez vezethet. S bár egyelőre ez most az egereken figyelték meg, alapos vizsgálatokat terveznek az emberek esetében is.
A kutatás következő lépése az lesz, hogy váltott műszakban dolgozó, elhunyt emberek agyát fogják vizsgálni, hogy bizonyítékot találjanak az agysejtek bárminemű pusztulására.
Hozzászólás zárolva.