Ahol kötelező a randi!
Már azon is meglepődhetünk, hogy Japánban megünnepelik a karácsonyt, hiszen a társadalom nagy része nem keresztény. Márpedig ünnepelték idén is – nem is akárhogy. Náluk ez sokkal inkább kereskedelmi ünnep, mint vallási. Sehol egy klasszikus karácsonyfa, karácsonyi dalok és tradicionális menük. Mi köze például a szerelmespároknak, vagy a KFC-csirkének a mi kedvenc ünnepünkhöz? A Japánspecialista karácsonyi körképéből mindez kiderül!
A japánok számára a karácsony nem vallásos alapú, így mivel hivatalosan nem létező ünnep, szokásaik is ehhez idomulnak. Náluk ez nem is munkaszüneti nap, ugyanis egy nappal korábban, december 23-án van Akihito császár születésnapja (mellesleg pont a főszerkesztőé is), és ők ezt tartják hivatalos, piros betűs ünnepnek. Mivel nincsenek kialakult karácsonyi hagyományok, így mindössze egyetlen napig ünnepelnek, mégpedig december 24-én. A japán karácsony inkább a mulatságról, a kikapcsolódásról szól. Ilyenkor elsősorban a szerelmesek, a párok lepik meg egymást, mégpedig általában színes, cukormázas, habos tortácskákkal. Ez a „kurisumasu keeki”, vagyis karácsonyi torta, amit leggyakrabban eperrel készítenek.
Karácsonyi vacsorát a KFC-ből?
Az ételek tekintetében egyéb extrém szokásaik is vannak. 1974-ben a Kentucky Fried Chicken egy olyan karácsonyi kampányt szervezett a japánoknál, hogy azóta a karácsonyi KFC-menüből hagyomány lett, a családok felkerekednek és együtt költik el – ünnepélyesnek nehezen nevezhető – étkezésüket valamelyik gyorsétteremben. Mára olyan népszerűségre tett szert az étteremlánc, hogy egy sokszor hetekkel korábban meg kell rendelniük a csirkefalatokat, hogy biztosan mindenkinek jusson belőle.
A csomagolás fontosabb, mint maga a csomag?
Az origami szülőhazájában az ajándékok csomagolását már-már mesterfokra emelték. A csomagolási technikák egész tárházát találjuk a szigetországban. Egyik sajátos technikájuk az úgynevezett Furosiki, melynek segítségével egyszerű, gyors és praktikus módon csomagolhatjuk ajándékainkat. Ennél a módszernél az alapanyag nem papír, hanem bármi egyéb anyag, például szövet. Van egy másik módszerük is, amivel extra gyorsan bevonhatjuk ajándéktárgyainkat, ez pedig az átlós csomagolási módszer. Erről a típusról vicces, aranyos youtube videókat is találunk. Az ötlet máskor is jól jöhet!
Fények mindenütt
A fényeken bizony nem spórolnak a japánok. Karácsony idején ott mindent fények borítanak, mindegy, hogy egy bevásárló központban, vagy az utcán sétálunk, csak úgy káprázhat a szemünk. Nem végeznek félmunkát, ha már karácsonyoznak, akkor annak jelét is adják. A japánok tökélyre fejlesztették a karácsonyi kivilágítás művészetét. Tulajdonképpen mindent kivilágítanak, amit nem tilos. Az egyik fő látványosság a Starlight Garden a fővárosban, ahol több millió apró égőt helyeznek el, amik aztán különféle színeket és formákat mutatva, zenére ritmikusan villognak. Ez a japán karácsony egyik fénypontja.
Kötelező randizni?
A japán karácsony komoly hangsúlyt fektet az ismerkedésre. A japánok ugyanis – nekünk talán kissé nehezen értelmezhetően – úgy vélik, aki ilyenkor magányos, az egyedül fogja tölteni a következő esztendőt, tehát kínosnak számít a karácsonyt egyedül tölteni. Sokszor a 25 év fölötti nőket, akik magányosan töltik a karácsonyt: ’unsold christmas cake-nek’ is nevezik, azaz „eladatlan karácsonyi sütinek”. Éppen ezért mindent megtesznek azért, hogy partnert találjanak az ünnepre, tehát megrohamozzák a közösségi portálokat. Aki olyan szerencsés, hogy párban él, általában egy romantikus estét tölt el partnerével, mely során sétálnak, romantikusan vacsoráznak és gyönyörködnek a fényekben…
Hozzászólás zárolva.