Facebook hozzászólás
378

Befektetési egyszeregy: vedd meg, add ki!

Lassuló mértékű, de továbbra is pozitív irányú változás jellemzi majd az idei ingatlanárakat, így a lakáskiadási piacra még mindig megéri beszállni. Noha az áremelkedés és a bérleti díjak stagnálása miatt a korábbinál kisebb bérleti hozam várható, a kis kockázatú befektetési formákhoz mérve továbbra is vonzó lehet ez a megoldás. Az ingatlanpiaci szakértő szerint ingázókra, egyetemistákra, munkásokra és nyaralókra érdemes építeni a lakáskiadás-üzletet.

Sopron, Szent Mihály utca, Kép: wikimedia
Sopron, Szent Mihály utca, Kép: wikimedia

A nyugati határ mellett az ausztriai vendégmunkások keresletére alapozva szinte minden lakást ki lehet adni. Az átlagos kétszobás panellakásokat a frekventált Sopronban kb. 14 millió forintért lehet megvásárolni – az ugyancsak népszerű Szombathelyen és Mosonmagyaróváron kissé olcsóbban –, amelyek havi 90-100 ezer forintért adhatók ki. Az OTP ingatlanpont adatai alapján egy kisebb garzonért is elkérnek havi 70 ezret, bár ennek a lakástípusnak arányosan magasabb a beszerzési ára is (12-13 millió forint). Aki új építésű lakást adna ki, az 120-140 ezer forintos árat is megszabhat. Amire érdemes figyelni: az ingázóknak létfontosságú a parkolási lehetőség, vagy a saját garázs.

Jó lehetőség az iparvárosi lakáskiadás is: Győr és vonzáskörzete például a munkalehetőségek miatt ideális célpontja a bérlőknek. Az olcsóbb, 50 négyzetméter körüli panelekért itt is 60-80 ezer forintot lehet kérni havonta. Ezek a lakások 13-15 millió forintos áron vehetők most meg. Téglalakásnak, újépítésűnek akár 140 ezer forint is lehet a kiadási díja.

Szeged, Klauzál tér, Kép: wikimedia
Szeged, Klauzál tér, Kép: wikimedia

Aki egyetemistákra alapozná az üzletet, annak érdemes Debrecenben, Szegeden, Pécsen ingatlanba fektetni. Az egy-két szobás panelek az egyetemi városrészekben fejenként 20-25 ezer forintért kiadhatók 2-4 személy részére.

– Ezek a lakások, mintha láthatatlan országos közmegegyezés lenne ebben, kb. 12 millió forintos áron kaphatók, jobbára várostól függetlenül – véli Valkó Dávid vezető elemző, az OTP Ingatlanpont adataira alapozva.

Kissé eltérő, de hasonló módon jövedelmező befektetés a balatoni nyaralóvásárlás és –kiadás is. Ezeknél az ingatlanoknál a szezonalitás és a rövidebb kiadási időtartam miatt az üzemeltetés nehezebb feladat. Jól bejáratott vendégkörrel, vagy a hazai, nemzetközi kiadási portálokkal együttműködve azonban ez is megtérülő befektetés lehet.

Balatonfüred, Tagore sétány, Kép: wikimedia
Balatonfüred, Tagore sétány, Kép: wikimedia

Elsősorban a jelentősebb fesztiválhelyszínekhez közel fekvő, vagy a jó wellness és turisztikai adottságokkal rendelkező városokban – Siófok, Keszthely, Balatonfüred – lévő lakások nyújtanak kiszámítható jövedelmet, utóbbiak akár télen is. Egy kétszobás lakást Siófokon nyáron négy főre napi 25-40 ezerért, télen 10-20 ezerért lehet kiadni. A rezsi többnyire alacsonyabb, mint a nagyvárosokban, a többletkiadásokat az üzemeltetési költségek és az adó jelentik – cserébe értékálló ingatlanhoz jut a befektető, és nem mellékesen ingyen nyaralási lehetőséghez. A nyaralók ára fekvéstől és állapottól függően óriási eltérést mutat, ott mindenki saját pénztárcája szerint válogathat.

Nem fulladni, mérni! Különben gyilkol!
Évről-évre nő a szén-monoxid-mérgezések száma, de úgy látszik, még mindig nem vesszük elég komolyan a veszélyt. Pedig van megoldás: ahol szén-monoxid érzékelőt használnak, ott nem következik be a tragédia!

Az ingatlanvásárlás forrásigényes befektetés: a vételár mellett az illetékfizetés, a kezdeti ügyvédi és szolgáltatói költségek, az amortizáció, valamint a jogszerű kiadás adóvonzata is csökkenti a nyereséget. Mindezek mellett Valkó Dávid szerint nagy átlagban hozzávetőlegesen 5-6%-os éves hozammal lehet kalkulálni a jól kiadható ingatlanok esetében. – És akkor még nem is számoltunk a lakásár emelkedéséből fakadó várható többlethaszonnal, amikor később értékesíti a tulajdonos a befektetési céllal vett ingatlant – teszi hozzá az Ingatlanpont elemzője.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!