CSÓK a festőnek!
Igazi européer művész volt Csók István. Sáregreden, Cece szomszédságában született 1865- ben. Ha Cecén jársz, feltétlenül keresd meg ezt a gyönyörűen felújított kúriát, benne elképesztő festményekkel! Ha valami, ez tényleg nemzeti kincs!
1890-ben építették a szülők ezt a kedves kúriát. Az épület bejáratánál rögtön Csók István portéjára bukkansz. A neves szobrász, Kisfaludi Strobl Zsigmond alkotása 1927-ből.
Már a főbejárfatnál meglepetés vár – amit balga módon csak a távozáskor vettem észre -, Csók István egyetlen kültéri freskója díszíti a falat! Vidáman ünnepel rajta Csók, édesapja, és egy még hitelesen nem azonosított szereplő – mesélik a múzeum mujnkatársai, akik igazán lelkesen segítik művészeti kalandozásomat.
Csók István szülei a tehetősebbek közé tartoztak, akik pártolták is fiuk művészi ambícióit. Münchenben, mad Párizsban is tanulhatott. 1903-ban vette feleségül Nagy Júliát. Kislányuk, becenevén Züzü, születése után pedig úgy döntött a művész úgy, hogy hazaköltözik a család. Feleségét és gyermekét is imádta, számtalanszor megörökítette. A cecei kiállítás legnagyobb meglepetése számomta az volt, hogy, az 1898-ben megfestett Vénusz mennyire hasonlított jövendőbelijére, akit akkor még nem is ismerhetett…
A művész a XX. század egyik legünnepeltebb magyar festője. Ma a közgyűjtemények egyik legfontosabb kincseiként tartják számon alkotásait.. Azon ritka emberek közé tartozik, akiről még életében utcát és képtárat neveztek el Székesfehérvott. Arra volt a legbüszkébb, hogy a firenzei Uffizi Képtár felkérte, fesse meg önarcképét a világhírű gyűjtemény számára.
Csók halhatatlansága – a szakemberek szerint – abban rejlik, hogy egy végtelenül problémamentes, idilli világot teremtett maga körül. Ahogy Gauguinnek a tahiti nők, úgy Csóknak a sokác nőalakok jelentették a gyönyörűséget, az életet.
A XX. század egyik legjelentősebb magyar képzőművésze, az életöröm festője 96 évesen húnyt el 1961-ben, Budapesten.
Szakíts időt magadra, a családra, a kikapcsolódásra, menj el erre a fantasztikus településre és gyönyörködj Csók Istán festményeiben!
Hozzászólás zárolva.