„Forduljunk a jövő felé és utasítsuk el a múltat”
A Magyar Nemzeti Galéria 2010. június 4-től augusztus 22-ig mutatja be az olasz futurista, Fortunato Depero (1892-1960) festő, reklámgrafikus és formatervező első magyarországi életmű-kiállítását.
A több mint száz Depero-művet bemutató kiállításon a futurista művész festményeivel, papírmunkáival, színes kárpitjaival és reklámterveivel (többek között a Campari cég, a Vogue és a Vanity Fair számára), valamint piktoplasztikus színházi kísérleteivel találkozhatnak az érdeklődők. A tárlat anyaga a művész hagyatékát őrző Mart (Museo di Arte Moderna e Contemporanea di Trento e Rovereto) gyűjteményéből érkezik. A Depero munkásságát bemutató olasz művek mellett egy közel hatvan alkotásból álló magyar válogatás is látható lesz A futurizmus hatása a magyar avantgárd művészetben címmel. A kiállítás a budapesti Olasz Nagykövetség és az Olasz Kultúrintézet támogatásával és közreműködésével, valamint Őexc. Giorgio Napolitano, az Olasz Köztársaság elnöke és Őexc. Sólyom László, a Magyar Köztársaság elnöke fővédnökségével, Sandro Bondi úrnak, az Olasz Köztársaság kulturális javakért és tevékenységekért felelős miniszterének védnökségével valósul meg.
DEPERO, A FUTURISTA
A futurizmus, a 20. századi avantgárd művészet egyik legradikálisabb művészeti irányzata 1909-ben született meg. 2009-ben több nemzetközi kiállításon is megemlékeztek a Filippo Tommaso Marinetti által 1909-ben alapított mozgalom százéves évfordulójáról, s ebbe a centenáriumi kiállítássorozatba illeszkedett a Mart intézményeként működő, felújított roveretói Casa d’Arte Futurista Depero műterem-múzeum megnyitása is. Az elmúlt húsz évben egyre nagyobb érdeklődés övezi a futurista Fortunato Depero sokoldalú tevékenységét, amelyről a magyar közönség most először kap átfogó képet.
Depero 1914-ig az ausztriai fennhatóság alatt álló Roveretóban élt, valójában közép-európai miliőben nevelkedett, művészi fejlődését a szimbolizmus, az expresszionizmus befolyásolta, a Jugendstil és a Wiener Werkstätte iskoláin nőtt fel. Római utazása során olyan meghatározó futurista festőkkel került kapcsolatba, mint Boccioni, Balla, Prampolini és Marinetti. Futurista elveit a Giacomo Ballával közösen aláírt 1915-ös A világegyetem futurista rekonstrukciója (Ricostruzione Futurista dell’Universo) című kiáltványban foglalta össze, amelyben meghirdette az univerzum újjáalkotását és a művészet kiterjesztését az élet minden területére. Futurista formakísérleteiben olyan mobil-plasztikai konstrukciókat képzelt el, ahol a mozgás és hangeffektusok együttes hatása érvényesült.
Hozzászólás zárolva.