Franchise A-tól Z-ig – könyvajánló
Kezdjük egy tetszőleges felsorolással: OBI, Diego, Kodak, Mol, McDonald’s, Hertz, Szamos Marcipán Photo Porst. Ezek a cégek franchise rendszerben dolgoznak. Rajtuk kívül még vagy háromszáz nevet írhatnánk, ha a teljes hazai listát akarnánk közzé tenni. De nem akarjuk
Kinek szól ez a könyv? – teszi fel a kérdést a szerző, Kiss István, a Magyar Franchise Szövetség vezetője -, majd meg is válaszolja:”Mindazoknak, akik franchise-vállalkozásokkal foglalkoznak, vagy e vállalkozási forma iránt érdeklődnek. A téma feldolgozásának módja nem tesz különbséget rendszergazda és a franchise-átvevő között…mindkét félnek ismernie kell a másik fél gondolkodási keretét, hiszen ezek ismerete nélkül nem tudja elfogadni a kapcsolat szabályait, kötöttségeit, például a függelmi viszony helyett a partnerit, azaz az együttműködő szerződéses viszonyt.”
A címben jelzett könyv lexikonszerűen ismerteti a franchise működési módját, történetét, szépségét, előnyeit, hátrányait és még hosszan sorolhatnám mimindenét. Aki átolvassa ezt a könyvet, minden bizonnyal kedvet kap hozzá, végezzen bármilyen munkát is vállalkozóként. A franchise ugyanis – módszerként – mindenre ráhúzható, ha van rá vevő. És úgy tűnik van. Ennek okát pedig egy igen könnyen átlátható statisztikai összefüggéssel tudjuk megvilágítani. A könyvben szereplő adatok szerint ugyanis, „míg az egyedül induló vállalkozások indulást követő ötödik évben tönkremenő aránya (sicc!) 70-80 százalék, addig a franchise-átvevőként indulók hasonló aránya 7-8 százalék.”
S elég csak az előnyök címszót megkeresni (69. oldal), már is olvashatjuk a felsorolást az átadó majd az átvevő szempontjából. Így például, hogy sokkal gyorsabban építheti ki országos hálózatát, a hirdetési költségek fedezetének elosztása, míg az átvevőnél például, a márkás név oltalma, a közös reklámból származó haszon, a folyamatos jogi és pénzügyi háttér. A franchise azt jelenti, hogy gúzsba kötve kell táncolni, de aki vállalja nagyságrendekkel könnyebb helyzetbe kerül, mint az, aki 0-ról indulva, egyedül akar megteremteni profilt, piacot, kapcsolattartást.
A közel háromszázoldalas könyv rendkívü., alaposan, aprólékosan tárgyalja a franchise körében szóba jöhető fogalmakat, kategóriákat, s mindezt esettanulmányokkal fűszerezi. Az olvasmányos betétek egy-egy sikeres történetbe adnak bepillantást, így például a Happy Boksz sikertörténetébe, vagy a BÁV franchise-akciójába.
Bizton állítható: aki vállalkozni akar, és elolvassa ezt a könyvet, el fog tűnődni, nem inkább valamelyik franchise-gazda ajtaján kellene kopognia előszőr.
Kiadja: a DASY Döntés- és Rendszerelemző Kft.
Hozzászólás zárolva.