Facebook hozzászólás
238

Harry Potternek végleg vége?

A Harry Potter-sorozatot lehet szeretni, lehet utálni és lehet imádni, de abban a tényben egyetértenek a pedagógusok és a szülők is, hogy az utóbbi években nem volt más olyan regény, mely ennyire lekötötte volna a gyerekek figyelmét, és amely így megnövelte volna olvasási kedvüket. De úgy tűnik, most egy újabb szerző és hétköznapibb hősök jönnek!

A varázslótanonc sikere – akárhogy is értlemezzük hatásait – egyértelmű, csak az első öt kötetből ugyanis 250 millió darab fogyott el, kétszáz országban jelent meg hatvan nyelven. Ám úgy tűnik, az utolsó kötet megjelenése után új művek láttak napvilágot, melyek letaszítják a varázslófiút a bestsellerlisták csúcsáról.

Nemrég döntögette az amerikai eladási csúcsokat Debbie Macomber, aki amerikai háziasszonyból avanzsált íróvá – nem kis sikerrel. Könyveit elsősorban nők olvassák, ami nem csoda, hiszen elsősorban feleségekről, lányokról van szó regényeiben, a Házasságtéma című könyvéből már filmet is forgattak. Nem csodálkoznék, ha a metróban olvasgató nők kezében Macomber köteteket látnék a jövőben.

Igaz, Macomber könyvei valószínűleg annyira nem mozgósítják majd a gyerekeket, mint a Rowling-kötetek. A varázslótanonc története ugyanis pont azért osztja meg a világot, mert kérdéses, a misztikus történet tett-e valamit azért, hogy a kicsik jobban szeressenek olvasni.

A probléma azért aktuális, mert az olvasási kedv az elmúlt években drasztikusan lecsökkent. Az irodalomtanárok azzal küszködnek, hogy hogyan olvastassák el tanítványaikkal a kötelező olvasmányokat, többnyire sikertelenül. Nem csoda, hogy ezért sokan annak is örültek már, hogy a gyerekek órán a pad alatt a varázslóiskola tanítványának történetét olvassák.

Egyik napról a másikra terjedt el a Harry Potter a gyerekek között. A köteteket sorban olvasták, órán is, amiért persze leszidtam őket, de mégis jó érzés volt, hogy végre nem a mobiljukat nyomkodják a pad alatt, hanem könyvet bújnak. Persze jobban szeretném, ha felismernék Jókai vagy a magyar meseírók műveinek szépségét is, de úgy tűnik, erre mág várnom kell” – mondta el az Életformának Anita, egy debreceni általános iskola magyartanára.

Sokan azonban úgy gondolják, a Harry Potter nem fogja megszerettetni az olvasást a gyerekekkel. Az egyik honlap ezt írja: „A Harry Potter-mánia nem az olvasásról szól, hanem a divatról. Arról, hogy mindenki egyidejűleg vesz részt valamiben, ami divatos. Az olvasás ennek éppen a fordítottja lenne: az olvasó egyedül merül el valamiben. Éppenséggel kikapcsolódik a világból, hogy valami mást fedezzen fel.”





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!