Facebook hozzászólás
244

Homoszexualitás, erőszak, halál a rajzfilmben!

Hallotta már ezt a szót, hogy manga? És azt, hogy anime? Nos, amiről mi még csak alig hallottunk, azt a világon több millió gyerek és felnőtt imádja. Nem másról van szó ugyanis, mint a japán képregényről (vagyis a mangáról) és a japán rajzfilmről (az animéről).

Pontosítanunk kell: mégiscsak hallhattak a japán rajzfilmekről és képregényekről, még akkor is, ha nem a műfaj rajongói. Pár évvel ezelőtt ugyanis óriási botrányt kavart az egyik kereskedelmi csatorna által sugárzott sorozat, a Dragon Ball, amelynek délelőtti és délutáni sugrzását betiltották, ugyanis a rajzfilm a szakértők szerint (és nemcsak szerintük) csupán az öldöklésről, a gyilkolásról szól.

A botrány azzal kezdődött, hogy a gyerekek aláírásgyűjtésbe kezdtek azért, hogy visszakaphassák kedvenc sorozatukat, egy kisfiú pedig egyenesen öngyilkossággal fenyegetőzött, ha nem nézheti a Dragon Ballt. Más, kevésbé agresszív filmek sikerrel mentek, ilyen volt a mai huszonéves korosztály számára talán még ismerős Sailor Moon, a Hello Sandybell, a Mila, a Szupersztár.

A japán rajzfilmeket nemcsak Magyarországon kíséri nemtetszés a szülők és a szakemberek körében. Az Egyesült Államokban csak erősen megvágva kerülhetnek adásba az animék, ám több olyan eset volt már, amikor a nagyfokú szülői tiltkozás miatt a megvágott válotzatot is le kellett venni a műsorról. Franciaországban és Németországban ha kell, egész epizódokat is kihagynak. Hogy mi a tiltakozás oka? Az, hogy e rajzfilmek sokak szerint naturálisan és feleslegesen ábrázolják az agressziót és a szexualitást, a meztelenséget – írja Kálmos Borbála az animéről írt tanulmányában.

Szexualitás, erőszak – legalábbis ezt ábrázolják azok a japán rajzfilmek, amelyek eljutottak hozzánk, Európába. Ám mi van azokkal, amelyeket nem sugároznak nálunk? Az animének Japánban sokkal több változata van, mint amennyit mi ismerünk.

Nem egy szimpla gyerekeknek való meséről van itt szó, az anime egy önálló médium, valahogy úgy, mint a film vagy a showműsor. Ennek megfelelően az animéken belül óriási változatossággal találkozunk, hiszen vannak gyerekeknek szánt alkotások, ugyanakkor vannak csak és kizárólag felnőttek által nézhető darabok, például az etchi és a hentai, amelyek valójában könnyebb és durva pornót jelenítenek meg, sokszor ábrázolva a homoszexualitást, a transzszexualitást – csak éppen rajzfigurákkal, rajzolva.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!