Facebook hozzászólás
160

Közeleg a „vegyünk-csokit” ünnep. Ezzel lepd meg a párod!

Be my Valentine! Vajon ez egy újkori „kötelező” vegyünk-csokit ünnep? Vagy inkább egy középkorból fennmaradt apropó a szerelemnek egy kis figyelmességre? És vajon a modern kor Valentinjei, hogy állnák a próbát?

Rövid kutatás után sokféle legendát találtam a mai Valentin napi szokások hátterében. Ami meglepett, hogy 1969-ig hivatalos ünnepnek számított a római katolikus naptárban, és eredete egészen a középkorig vezethető vissza. Persze pont ezért nehéz eldönteni, ki is volt valójában a névadó Valentin, hisz három egyházfi is megfelel a megnevezett szentnek, akik mindegyike mártírhalált halt.

A legismertebb történet II. Claudius uralkodására vezethető vissza, amikor a császár megtiltotta katonáinak a házasodást mondván, így keményebben és főképp önfeláldozóbban harcolnak majd hazájukért. Ám Valentin (Bálint) atya ellenszegült, és titokban esküvőket celebrált, illetve virágokkal és ajándékokkal hozott össze, békített ki régi párokat. Mindezen nemes cselekedeteket „természetesen” az uralkodó később halállal büntette, bár előtte megpróbálta Valentin atyát a saját vallása oldalára állítani, ám a pap válaszul inkább a császárt próbálta kereszténységre téríteni.

Ugyanebből a történetből kapunk magyarázatot a Valentin napi kártyák lehetséges eredetére is. Ugyanis Valentin atya mély barátságot kötött, vagy talán szerelemre is lobbant börtönőre leánya iránt, kit korábban vakságából gyógyított ki. A legenda szerint kivégzése előtt az atya egy búcsúlevelet intézett a lányhoz, melynek zárósora volt a híres mondat: „from your Valentine” (a te Valentinodtól).

Hogy miért pont február közepére esik ez az ünnep? Talán éppen azért, mert ez az időszak – amikor a madarak is párt választanak – már a tavasz kezdetét jelenti több kultúrában is. Sőt, a kereszténység előtti időkben az év ezen időszakában szokás volt, hogy amolyan sorsolásszerűen minden eladó sorban lévő lányhoz egy-egy férfit rendeltek egy teljes évre, mely elég gyakran házassághoz is vezetett. Persze ezt a pogány szokást később az egyház betiltotta, ahogy a meglehetősen véres Lupercalia termékenységi ünnepét is próbálta az egyház kereszténnyé tenni azzal, hogy ugyanerre a napra tette Valentin ünnepét.

Vajon miért is maradt fontos ez az ünnep és terjedt tovább például az az angolszász kultúrába? Mert egy kitűnő ürügy volt, az amúgy érzelmeket elfojtó társadalomban, a kinyilatkoztatásra. Például a fennmaradt legrégebbi Valentin napi üzenet egy vers, melyet Charles, Orléans hercege 1415-ben írt feleségének a londoni Tower börtönéből. Illetve néhány évvel később maga V. Henrik fogadott írnokot, hogy fogalmazzon a nevében Valentin napi üzenetet Valois Katalinnak. Igazán populáris a tizenhetedik században lett, illetve újabb lendületet kapott a nyomtatás és a nyomtatott képeslap elterjedésével a tizennyolcadik század végén.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!