Magyar gyűrűt vitt a vándor Ciprusra
Egy hazai jelölésű havasi partfutót figyeltek meg Ciprus északkeleti részén. Fajtársaihoz hasonlóan ezt a példányt is zöld színű zászlós jelölőgyűrűvel látták el, aminek mindkét oldalán egy három karakteres kód látható, amit távcsővel, teleszkóppal lehet leolvasni. A madarat szeptember 18-án gyűrűzték a Fertő-tó melletti Mekszikópusztai Madárgyűrűző Állomáson és néhány nappal később, szeptember 23-án fényképezték le Ciprus keleti partvidékén – olvasható a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület oldalán.
A hazai gyűrűző Koleszár Balázs volt, a kis vándort pedig Huseyin Yorganci figyelte meg. Ez az első, Magyarországon jelölt és a szigeten megkerült havasi partfutó.
Magyarországon eddig mintegy 3500 havasi partfutót gyűrűztek meg, elsősorban az őszi vonulási időszakban. 2017-től erre a madárfajra is tesznek színes jelölést a hazai madárgyűrűzők, aminek köszönhetően megnövekedett a távolsági megfigyelések száma. Itthon jelölt színes gyűrűs példányokat figyeltek meg Ausztriában, Franciaországban, Lengyelországban, Olaszországban és most először a Földközi-tenger keleti részén, Cipruson.
A havasi partfutó Eurázsia és Amerika északi partvidékein, tundráin fészkel (holarktikus, cirkumpoláris elterjedésű madárfaj).
A Kárpát-medencében a tavaszi és őszi vonulási időszakban fordul elő. A Magyarországon megpihenő, átvonuló állományok elsősorban délnyugati irányba mozognak, a telet Délnyugat-Európa és Nyugat Afrika partvidékein töltik. Ez a megfigyelt példány ettől a vonulási iránytól eltérően, délkeletre reült.
Hozzászólás zárolva.