Magyar öltöztetőnő sikere Japánban
Tóth-Vásárhelyi Réka, magyar kokeshiművész nyerte a japán gazdasági, kereskedelmi és iparügyi miniszter díját. A Shiroishiben rendezett 58. Japán Országos Kokeshi Versenyen az „Öltöztetős kokeshi-szekrénnyel” vitte el a pálmát a magyar művész – adta hírül a Japánspecialista.
Ez a verseny a legrangosabb esemény, melyen a hagyományos japán fababákat, kokeshiket készítő művészek mérhetik össze tudásukat. Egészen tavalyig japán országos versenyről beszélhettünk, azonban 2015-ben Tóth-Vásárhelyi Réka is elküldte alkotásait. Ezzel megtette az első lépést ahhoz, hogy a verseny nemzetközivé váljon. Akkor rögtön ebben az évben Shiroishi polgármesterének díjával tüntették ki, bizonyságot adva arról, hogy egy külföldi nő is fel tudja venni a versenyt a japán – főképp férfi – kokeshikészítő mesterekkel.
2016-ban az 58. Japán Országos Kokeshi Verseny 5 kategóriájába (hagyományos kokeshi, új stílusú kokeshi, kreatív kokeshi, fajáték, fából készült használati tárgy) összesen 879 mű érkezett be 168 alkotótól. Közülük az egyetlen külföldi volt Tóth-Vásárhelyi Réka, aki a tavalyi sikeren felbuzdulva úgy döntött, hogy idén is megméretteti magát. A 18 főből álló szakmai zsűri április 26-án értékelte az alkotásokat, összesen 64 művet tüntettek ki díjjal. Tóth-Vásárhelyi Réka magyar női versenyzőként csaknem a mezőny egészét maga mögött hagyva a második legnevesebb elismerést, a japán gazdasági, kereskedelmi és iparügyi miniszter díját szerezte meg.
A díjnyertes „Öltöztetős kokeshi – szekrénnyel” című alkotás tökéletes kivitelezése mellett kreativitásával hívhatta fel magára a zsűri figyelmét. A gyertyán, bükk és kőris felhasználásával készült alkotáshoz a kokeshibabán kívül tartozik egy szekrény, amelyben 17 aprólékosan megmunkált kiegészítőt – kimonókat, kalapot, ernyőket, lámpást és legyezőt – találunk. Az ötlet, hogy egy kokeshit az évszakhoz és az alkalomhoz illően különböző ruhadarabokba lehet öltöztetni és különféle kiegészítőkkel lehet variálni, egészen egyedülálló.
Tóth-Vásárhelyi Réka a Japánspecialistának köszönhetően személyesen vette át a díjat a White Cube-nak becézett Shiroishi Kulturális és Oktatási Központban. A művésznő ezután rész vehet a versenyt követő kiállításon is, ahol valamennyi pályamű megvásárolható.
Kik azok a kokhesibabák?
El tudod képzelni, hogy Afrikban „születhetett” a turizmus? Erről is olvass nálam!
Hozzászólás zárolva.