Minden, amit még nem tudsz a strandröplabdáról
Az ausztriai Sankt Pöltenben rendezik a Nestea Strandröplabda Európai Tour nyitófordulóját május 17-én. Ezzel az eseménnyel veszi kezdetét az európai strandsport-szezon. Magyarországon, a budapesti Margitszigeten június 16-án a Nestea Magyar Mester Strandröplabda Bajnokság első fordulójával startol az idény.
A strandsportok szépségét és izgalmát nemzetközi szinten már felfedezték, amelyet jól bizonyít az a tény, hogy több ezer fiatal csatlakozik évről évre a strandsportokat űzők táborához.
E tendenciák alapján, az elkövetkezendő években várhatóan Magyarországon is egyre inkább teret hódítanak a strandsportok, és egyre több fiatal választja ezen sportok valamelyikét hobbijaként vagy akár versenysportként.
Strandröplabda
A strandröplabda az Egyesült Államokban, Kaliforniában kezdett teret hódítani, de már az 1960-as években, Franciaországban pénzdíjas profi strandröplabdaversenyt rendeztek. A népszerűség titka a sportszerető közönség és a tengerparti, mozgásra és játékra csábító környezet találkozásából adódik: voltaképpen egy háló, egy labda és négy játékos elegendő a sporthoz.
Hazánkban ugyanúgy, mint a tengerparttal nem rendelkező országokban mindenütt, a strandokon „épített” pályákon űzik a sportot: mintegy 50 cm mély homokot terítenek a talajra, és kész is a játéktér. Azt, hogy a játék mennyire univerzális, jól példázza a magyar származású amerikai strandröplabda-fenoménn, minden idők legjobb játékosa, Karch Kiraly. A háromszoros olimpiai bajnok a napokban kezdőd Miaimi Openen párjával napi három meccset játszva és nyerve bejutott a főtáblára: 46 évesen!
A strandsportok elterjedése hazánkban jelenleg alacsonynak mondható, de a nemzetközi tendenciákból kiindulva az elkövetkezendő években várhatóan Magyarországon is teret hódít magának a sport. Hazánkban összesen 48 városban 166 regisztrált strandröplabda pálya található, melyek számát az elkövetkezendő években jelentős mértékben szeretné növelni a szövetség.
Strandröplabda – ismerd meg a zsargont!
ÁSZ Olyan nyitás, amely nem adható tovább, és közvetlen pontot eredményez, anélkül, hogy bármely csapat játékosai további lépéseket tennének. Általában, ha az adogatott labdához hozzáér egy bejátszó, vagy gellert kap a bejátszón, de a nyitást fogadó csapat egyik játékosa se ér a labdához, „ászról” beszélhetünk.
ÁTLÓ A pályát keresztező ütés.
ANTENNA A hálón az oldalszalagokkal rögzített, a háló teteje fölé emelkedő, jellemzően fehér és vörös csíkozású függőleges rudak, amelyek a pálya oldalvonal menti határának jelölésére szolgálnak. Bármely, az antennákhoz hozzáérő labda pályán kívülinek minősül.
Hozzászólás zárolva.