Most mindenki erről a halról beszél
Szilveszter éjjel lezárult a közönségszavazás, amely az év hala címért folyt. Meggyőző fölénnyel a compó (Tinca tinca) lett a nyertes. A 2010 óta minden évben megtartott verseny idei fordulóját október elején hirdette meg a Magyar Haltani Társaság társaság, és az internetes szavazáson mintegy 6364-an adták le voksukat.
A sekély, növényekben gazdag állóvizek jellegzetes halára, a compóra (Tinca tinca) abszolút többséget jelentő, 58 százaléknyi szavazat érkezett.
A compó sajátos kinézetű, őshonos halfajunk. A háta többnyire feketés, oldala olajzöld vagy óarany színű. Szájszegletében kétoldalt egy-egy aprócska bajszot visel, úszói lekerekítettek. Vaskos törzsét igen apró, erősen rögzülő pikkelyek fedik. Testét síkos nyálkaréteg borítja, ami a népi hiedelem szerint gyógyító hatású. A sérült halak sebei állítólag gyorsabban gyógyulnak, ha hozzádörgölődznek, emiatt ragadt rá a „haldoktor” elnevezés.
Hajdan gazdag állományai éltek a Kárpát-medencében, ám a pangó vizek eltűnésével megritkult. Örvendetes viszont, hogy a Tisza-tó egyes részein gyarapodóban van. A húsa ízletes, főleg Nyugat-Európában értékes áru. Mint kiváló sporthal a horgászok körében is igen kedvelt. Mind halgazdaságilag, mind horgászatilag nagy, ám eddig kiaknázatlan lehetőség rejlik benne.
A közönségszavazáson a természetvédők favoritjaként számon tartott, kizárólag a Duna és mellékfolyóinak vízrendszerében előforduló, hazánkban védett, példányonként 10 ezer forint eszmei értékű selymes durbincs (Gymnocephalus schraetser) jelentősen lemaradva, 24 százalékkal a második, míg a compóhoz hasonlóan ugyancsak kiváló húsú, ám alapvetően folyóinkban élő, ezért elsősorban az ilyen vizeket kedvelő horgászok táborában ismert és népszerű márna (Barbus barbus) a várakozásokat alulmúló 18 százalékkal a harmadik helyen végzett.
Az elmúlt években a nyúldomolykó, a kősüllő, a széles kárász, a menyhal, a magyar bucó, legutóbb pedig a kecsege érdemelte ki az év hala címet. A 2016-os győztes sem kap aranyérmet, jutalma csupán annyi, hogy nagyobb figyelem övezi a tudományos kutatásban és az ismeretterjesztésben – közölte Harka Ákos Magyar Haltani Társaság elnöke az MTI-vel.
A társaság honlapján (www.haltanitarsasag.hu) jelenleg is megtalálhatók a versengők képei mellett a három faj környezeti igényeiről, hazai elterjedéséről és jelentőségéről szóló információk.
Tavaly a kecsege lett az év hala! Itt olvashatsz róla!
Hozzászólás zárolva.