Randevú a művészettel
A 64 000 négyzetméter alapterületű palota ezeken kívül is több termet kínál a legkülönbözőbb rendezvények részére, és egyebek mellett található benne könyvtár, médiatárral felszerelt archívum, művészeti ajándékbolt, étterem és kávézó is. Az épületkomplexum jelmondata: „Randevú a művészettel”.
A Művészetek Palotája megépítését Demján Sándor, Magyarország legnagyobb magántőkése építtette saját pénzén és hitelekből. 31,2 milliárd forintba került. Az üzemeltetést, amely a programokkal együtt évente mintegy 4 milliárd forintba kerül majd, az állam finanszírozza. Kiss Imrével, a kultuszminisztérium által létrehozott Művészetek Palotája Kft. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Melyek lesznek a Művészetek Palotája műsorának alappillérei?
Van egy remek hangversenytermünk, amelyben teljes infrastruktúrájával végleges otthont kapott a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, és majd körülbelül 25-30 hangversenyt adnak itt évente. Rajtuk kívül természetesen számos magyar és nagy nemzetközi zenekart is szeretnénk meghívni. A koncertterem mellett létesült a Fesztivál Színház, gyönyörű színpaddal, a legmodernebb technikai felszereléssel. A színházi tér fölé a Nemzeti Táncszínház infrastruktúrája kerül, mely eddig a Várban volt, nagyon szűkösen. Nálunk a nagy produkcióikat fogják bemutatni, erre évi száz napot kaptak. A színházban ezen kívül opera-, kamaraopera-, operett- előadásokat, kamarazenét, balett- és mozgásművészeti előadásokat tervezünk – tehát műfaji sokszínűséget. A hangversenyteremben szintén nem csak komolyzenei koncertek lesznek, hanem a terem atmoszférájához illő könnyűzene és világzene is hallható lesz.
Sokat hallhattunk a termek akusztikájáról. Az eddigi tapasztalatok alapján megfelel az elvárásoknak?
A nagyterem a „ház a házban” elv alapján épült, és egy speciális rugószerkezeten van elhelyezve. Az akusztika a hangversenyteremben és a színházban is egyedülálló a világon. Tervezője, Russell Johnson éppen most irányítja a beállítását. Szerinte két évet vesz majd igénybe, amíg minden lehetőségre behangolják. Ezenkívül a házban a világ legszínvonalasabb stúdiórendszere működik.
A Ludwig Múzeum állandó kiállítással várja az érdeklődőket, vagy időszakos kiállításoknak ad helyet?
A múzeum adományrendszerben került ide. Az első emelet az időszakos kiállítások színhelye, a második és harmadik emeleten lesz az állandó kiállítás, mindez összesen 4500 négyzetméter alapterületen.
Végigsétáltam az épületen, s találtam egy részleget, amelyet gyermekműsoroknak szántak.
Hozzászólás zárolva.