Facebook hozzászólás
160

Vérvizsgálat segíthet a leszokásban

Vérvizsgálat segíthet megtalálni a dohányosoknak azt a stratégiát, amely jobb eséllyel szoktatja le őket. A nem helyes módszerek miatt ugyanis a leszokók 60 százaléka visszaesik.

Kép: SXC

Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a leszokást megkísérlők akár 60 százaléka is újrakezdi a dohányzást már az első héten – tudósított a BBC hírportálja a brit Lancet Respiratory Medicine című szaklapban megjelent kutatásról. A nikotin egyike a cigarettában található, legerősebb függőséget okozó szereknek. Amikor szervezetükben csökken az anyag mennyisége, a dohányosok sóvárognak az újabb adag után, ez arra készteti őket, hogy újra rágyújtsanak. (A dohányzás okozta következményektől 3 másodpercenként meghalhat valaki a Földön.)

A Pennsylvaniai Egyetem kutatói mintegy 1240 önkéntest toboroztak, akik különböző leszoktató programokban vettek részt. Vérvizsgálattal megállapították, hogy a nikotin lassú vagy normális ütemben bomlik-e le a szervezetükben. A résztvevők más-más kezelést kaptak: volt, aki nikotintapaszt, más egy vareniklin nevű hatóanyagot, a harmadik csoport hatóanyag nélküli tablettát, vagyis placebót.

A vareniklin vényre kapható, nem nikotinalapú szer. Az orvos, aki felírja, összeveti a szer lehetséges mellékhatásait – melyek közt a depresszió és az öngyilkosság kockázata is szerepel – a dohányzás folytatásának ártalmaival. A kutatók azt állapították meg, hogy azok, akiknek a szervezete normális ütemben bontotta le a nikotint, jobb eséllyel szoktak le a dohányzásról a vareniklinnel, mint nikotinpótló tapasszal. Azok az önkéntesek azonban, akiknél a nikotin lassabban bomlott le, mindegyik módszerrel hasonló arányban jártak sikerrel, de a vareniklin használatakor több mellékhatásról számoltak be.

„Akik normális ütemben bontják le a nikotint, azoknak a tapasz kevesebb segítséget nyújthat, de kétszer akkora sikerrel szokhatnak le a tablettával. A népesség egyharmadának, mely lassabban bontja a nikotint, a tapasz lehet hasznára” – magyarázta Caryn Lerman, a kutatás egyik vezetője. A nikotin lebomlását mérő vérvizsgálatot jelenleg kutatók alkalmazzák, de szélesebb körű használatra is könnyen át lehetne alakítani.

Idő előtt fogunk meghalni, ha ez így megy tovább!
Évente mintegy 16 millió ember korai – hetvenéves kor előtt bekövetkező – halálát okozzák világszerte a nem fertőző betegségek. A korai halálozás azonban megelőzhető lenne, – derült ki a WHO jelentéséből.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!