Facebook hozzászólás
1 356

A kolibrihez hasonlít a 2021-es év rovara a Kacsafarkú szender

A 2021-es év rovara szavazásra a Magyar Rovartani Társaság és a Magyar Természettudományi Múzeum három olyan fajt választott, amely valami más állatra hasonlít, mint ami valójában. Közülük a kolibri alteregó, a kacsafarkú szender nyert. Ez a különös fajta szárnyaival másodpercenként akár 85-90-et is képes verni. Előre, hátra és oldalra is tud repülni, és ha sürgős dolga van, akkor a sebessége akár a 40-50 km/h-t is elérheti.

 

A három dobogós közül, akikre szavazni lehetett, a kacsafarkú szenderen kívül az egyik a teljesen ártalmatlan ékfoltos zengőlégy. Ez a rovar abból húz hasznot, hogy hasonlít a nála jóval keményebb harcosnak számító darázsra, így a ragadozók meg sem próbálják elcsípni a kis ízeltlábú imposztort. A másik a keleti rablópille nem szándékosan hajaz más állatokra. A laikus megfigyelő szitakötőnek vagy lepkének nézheti a különös megjelenésű rovart, amely igazából a recésszárnyúak közé tartozik.

A harmadik kiválasztott faj a kacsafarkú szender. Ez a különleges lepke nyerte 2021-ben az év rovara megtisztelő címet. Az emberek szemében olyan állathoz hasonlít, amely nem is rovar. Tóth Balázs, a Magyar Természettudományi Múzeum szakembere árult el néhány érdekességet a különös élőlényről.

Kacsafarkú szender
A különleges lepkefaj a kolibrihez hasonlít (Fotó: depositphotos.com)

„Sokszor hallottam már, hogy többen kolibrit láttak az erkélyükön, vagy a kertjükben. Csodálkoztak, hogy kerül Magyarországra ez az egzotikus madár. Sehogy. Mert nem kolibrit láttak, hanem a kacsafarkú szendert. A tévedést az okozza, hogy a küllemük és a mozgásuk is nagyon hasonló – mondja a szakember. De míg az egyik madár, a másik rovar. Mindketten szeretik a mélytorkú virágokat. Nem szállnak rá a virágokra, hanem előttük lebegnek és a hosszú szájszervükkel szippantják ki a virágkehelyből a nektárt.

A kacsafarkú szender testhossza mindössze 3 centiméter, a szárnyai fesztávolsága azonban a 4-5 centimétert is elérheti. Áramvonalas teste jellegzetes formájú, a vége ugyanis ellaposodik és szögletessé válik, ennek segítségével tudja kitűnően kormányozni magát. Első szárnya szürkésbarnás, földszínű, fekete mintázattal. A hátsó szárnya sokkal feltűnőbb, meleg barna, narancs, aranysárga színű. Ezek a színek azonban csak röptében látszanak.

A faj egyik fő különlegessége a hosszú, pödör nyelvén kívül, a már említett kolibrihoz hasonló mozgása, ami tényleg nagyon gyors. Szárnyaival másodpercenként akár 85-90-et is képes verni. Ennek köszönhetően hirtelen manőverekre is képes. Az előrehaladáson kívül, hátrafelé és oldalirányba is tud repülni. Ha pedig rákapcsol, akkor a sebessége akár a 40-50 km/h-t is elérheti.





Facebook hozzászólás

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!