Te vagy a kiszemelt, Te vagy a kiválasztott?
„A férfi a nőt akarja, a nő meg a férfit.”- mondja Karinthy. A választás kényszere is inkább a nőket sújtja. Férfit is akar, de gyermeket is. Keresi a szerelmet, keresi gyermeke(i) apját, de ez sokszor még önmaga számára sem bevallható. Öntudat, önbizalom kell ahhoz, hogy „kezébe vegye a sorsát”.
TÉGED VÁLASZTALAK…
"Jól gondold meg rózsám, elejét-utóját,
hogy kivel kötöd bé szép szemed gubóját.
Mert nem kölcsön kenyér, hogy visszaadhassuk,
se nem kockás dunna, hogy újra húzhassuk."
(magyar népdal)
A fülünkben cseng, a gyakorlatban mégis elfeledjük a régi mondást, hogy "mindig a nő választ!". Mit, és legfőképpen kit választhat a nő? Kik is azok, akikből választhat? Nyílván azokból, akik jelentkeznek, akik éppen őt akarják, akik őt észreveszik, akik randevút kérnek, akik udvarolni akarnak. A férfiaké a lépéselőny? Ezt hozta az egyenjogúság, az emancipációs nagy küzdelem?
A korszellem hatásai
Hová tűntek azok a régi, szép hagyományok, amelyek megengedték és szavatolták a két nem ismerkedési lehetőségeit? (És itt nem a vagyoni helyzet által meghatározott, szülők által egyeztetett, sőt kikényszeríttet kapcsolatokra gondolunk.)
A hagyományőrző társadalmi berendezkedések mellett az "öregek" arra is gondot fordítottak, hogy a fiatal lányok (kultúrkörüknek megfelelően) közeledésre felhívó jelzéseket adjanak az általunk kiszemelt fiatalembernek.
A nőnek a gyermek utáni vágyát, annak családban felnevelkedését talán a nő küldetésének legfőbb és egyetlen parancsának tartották. Támogatták, mert tudták, hogy a női ösztön kiválasztja a számára kedvező férfi genetikai kódot.
Tudták továbbá, hogy más a férfinak és a nőnek a szerepe a "biológiai parancs" teljesítésében. A férfinak az a parancs, hogy minél többször és több helyen helyezze el genetikai kódját, azaz minél több nőt hódítson meg. Ezzel szemben a nő vágya az utódgondozás, az anyai küldetés teljesítése. Az anyai szeretethez, gondoskodáshoz fontos, hogy gyermekében "szívesen lássa viszont" a férfit, ki a gyermeket nemzette.
A kiválasztás társadalmi játékszabályai
A parasztlányok dalokkal, legénycsúfolkodókkal, különböző incselkedésekkel, pl. hajszalag, keszkenő "elvesztésével", mondókákkal adták tudtukra a legénynek, hogy "Te vagy a kiszemelt", "Te vagy a kiválasztott".
Más társadalmi rétegnél a kisasszonyok a legyezőmozgások "bonyolult" jelzéseivel, a zsebkendő, imakönyv elejtésével adtak lehetőséget a kiválasztott fiatalembernek a "közbelépésre", melyet a bemutatkozás, az udvarias közeledés követhetett. A fiatalembereket megtanították, hogy ki kell várnia a leány finom jelzéseit a siker érdekében. Egy okos fiatalember táncra sem kérte fel a lányt, ha nem kapott előtte jelzést arra, hogy közeledhet.
Hozzászólás zárolva.