150 éves a flipper
Valamire való presszó, vagy szórakozóhely nem létezett egy-két flipperasztal nélkül – a játék világított, zenélt, csengett-bongott és csörömpölt, ha valaki nyert. A mai gyerekek el se tudják képzelni, micsoda varázslat volt ez a 60-as, 70-es években, hiszen mindahányan több tucat elektromos játékot hordanak a zsebükben, a mobiltelefonjukon. De szerintem azt is kevesen tudják, hogy Budapesten létezik egy Flippermúzeum, ahol a játék történetével ismerkedhet meg a látogató. Az első flipper megszületésének 150. évfordulóján egy műfajában hiánypótló albummal rukkoltak elő.
New Yorkban és más amerikai államokban 1942-től tiltották ki a flippert a szórakozó- és vendéglátóhelyekről. Ettől kezdve a gépeket szerencsejátéknak tekintették, és nem „ügyességi játék”-nak. Magyarországon ez a tilalom 2012-ben lépett életbe. Azóta csak játéktermekben lehet találkozni flipperekkel. Illetve Budapesten a Flippermúzeumban.
A játék 150 éves történetére emlékezve, most kiadtak egy kötetet „A flipper múzeuma” címmel. Az album bemutatja, milyen lehetett, amikor még Karinthy Frigyes, vagy a kor ünnepelt színészei, köztük Gombaszögi Ella és Ráday Imre vívtak izgalmas csatákat a magyar gyártmányú flipperősökön. Más fejezetekben feltárul Derrick, valamint Piedone és Ötvös felügyelők és a játéktermek kapcsolódása is. A könyv olvasása közben feltehetjük magunknak a kérdést: hogyan történhetett meg, hogy egy olyan drága, Nyugaton gyártott berendezést, mint a flippergép, a zárt Kádár-rendszer már 1962-től, amikor még a Coca-Cola is tiltólistán volt itthon, szinte korlátlanul importált? Nem tévedés, jövőre 60 éves az első, modern értelemben vett magyar játékterem. Valamint honnan volt pénze a magyar államnak a valutaínséges szocializmusban a gépek tömeges importjára?
A könyvben megszólalnak egykori vagányok, üzemeltetők, valamint a 90-es évek legnagyobb játékterem-hálózatának tulajdonosa és Pálfi Balázs, a Flippermúzeum alapítója is. Az albumot lapozgatva, a varázslatos masinák fényei és színei által egy kicsit visszatalálhatunk a bennük élő, talán már elfeledett játékos gyerekhez, a fiatalabbak előtt pedig egy ismeretlen világ nyílhat meg.
Hozzászólás zárolva.