Facebook hozzászólás
446

6 dolog, amit nem tudtál a Liliomfi című magyar filmről

Kulisszatitkok, amelyeket csak kevesen ismernek a Liliomfiról.

Liliomfi, azaz a legendás vígjáték közel 70 évvel a bemutatása után sem vesztett népszerűségéből, ezért időről időre visszatér a Duna műsorkínálatába: ezúttal január elsején, 14:15-től látható a csatornán.

A vetítés apropóján következzen néhány érdekesség az MTVA Filmarchívumából.

  1. A történet írója, Szigligeti Ede a Liliomfit mindössze két délután alatt írta meg.
  2. Az eredeti színpadi mű helyszíne Kolozsvár volt, ám a filmadaptációt az akkor még érintetlen szépségű Balaton-felvidéken, a szigligeti táj romantikus környezetében forgatták, valamint a pasaréti filmgyár udvarán.
  3. Makk Károly első rendezése a hazai filmművészet egyik legvidámabb bohózata lett, amely felüdülést jelentett a közönségnek a kor megpróbáltatásai után. A cenzúra enyhülésének egyik első jele volt, hogy születhetett egy film pusztán a szórakoztatás céljával, kultúrpolitikai szándék nélkül.
  4. Mindössze egy maroknyi stábnak köszönhetően jött létre a produkció: alig több mint húszfős csapat munkájával született meg a film.
  5. Noha akkoriban még nem volt ünnepelt színész, az alkotók már a film ötletelési szakaszában eldöntötték, hogy a főszerepet Darvas Iván kapja meg.
  6. A film francia forgalmazásához készült egy gyönyörű, a filmhez korhű ismertető füzet is, amely elérhető az NFI Filmarchívum Könyvtárában.
Liliomfi
Badacsony, 1954. augusztus 11.
Darvas Iván és Krencsey Marianne színészek a Liliomfi címû film forgatásán Badacsonyban.
MTI Fotó/Magyar Fotó: Gink Károly

A Liliomfi Szigligeti Ede vígjátékából, Makk Károly rendezésében 1954-ben készített, 109 perces magyar film.

A Liliomfi 2012-ben bekerült a Magyar Művészeti Akadémia tagjai által kiválasztott legjobb 53 magyar film közé.

A film története szerint a19. század elején vándorszínészek érkeznek Balatonfüredre, hogy előadják a Rómeó és Júlia című tragédiát. A társulat fiatal színésze, Liliomfi első látásra szerelmes lesz Mariskába, aki Camillával, a nevelőnőjével nézi meg az előadást. Liliomfi, az ünnepelt színész valójában Szilvay Tódor professzor unokaöccse. A professzor látogatást tesz Camillánál, mert magával akarja vinni Mariskát, aki pedig a gyámleánya, hogy férjhez adja az egyetlen örököséhez, Szilvay Gyulához.

Badacsonyban, Kányai uram vendégfogadójában nagy a sürgés-forgás, a rengeteg vendég finomabbnál finomabb ételeket fogyaszt. Gyuri pincér és Erzsi szerelmesek egymásba, Erzsi apja, a fogadós azonban nem nézi jó szemmel a kialakuló kapcsolatot. Ő az ifjabbik Schnapsot szemelte ki a lánya jövendőbeliéül. Az ide hajóval érkező Liliomfi és a („köztársaságként” működő) társulat vezéregyénisége, Szellemfi menti meg a szerelmespárt, jól lejáratva a kérőt, az itt még sosem látott bécsi fiatalembert. Közben Szilvay professzorék is ide érkeznek postakocsival. Liliomfi pincérnek öltözve (és alaposan átmaszkírozva) férkőzik a szerelmese közelébe.

Ezt is olvasd el:



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!