Ingyenes koncerttel ünneplik ma
A 70 éves Fischer Iván jóval több, mint karmester
A szilveszteri formabontó Himnusz újra a kiváló muzsikusra terelte a figyelmet – nem először. Fischer Iván mindig is nyíltan vállalta véleményét, mások számára kényes témákban is, és nem félt kilépni a karmesteri szerepből sem.
Éneklő zenekar
Amikor a Budapesti Fesztiválzenekar két éve Londonba látogatott, hatezer lelkes zenerajongó ünnepelte az együttest, köztük David Attenborough. A britek arra csodálkoztak rá, hogy a zenekar tagjai nem csak eljátszották Brahms VI. magyar táncát, hanem énekelték is a nótát: „Repül a szán, búsul a lány.” A Fesztiválzenekartól nem szokatlan a gyakorlat, Fischer pedig természetesnek tartja, hogy a zenészeknek énekelniük is tudni kell.
Operát ír és rendez
Gyerekként az Operaházzal szemben laktak, testvérével, Ádámmal együtt ott szerezte első zenei élményeit, a dalszínház kórusában pedig első muzsikustapasztalatát. Az operaházi munka sem maradt ki Fischer Iván életéből. 2011-ben készült Don Giovanni-rendezését a New York Times „magával ragadóbbnak, kreatívabbnak és merészebbnek” tartotta, mint a legtöbb operaházi produkciót. A Figaro házassága színpadra állításával kapcsolatban a karmester így nyilatkozott: „Azt nevezem organikus zenei színháznak, amelyben minden pillanatban ugyanazt a hangulatot fejezi ki a zene, és ugyanazt a színpad.”
Megírta saját operáját is, Vörös tehén címmel, amely a tiszaeszlári vérvádról szól.
Közösségi élmények
Fischer Iván egyike azoknak a klasszikus zenészeknek, akik felismerték, hogy a műfaj képviselőinek társadalmi szerepet kell vállalniuk ahhoz, hogy érvényt szerezzenek működésüknek és az adóforintokból történő támogatásuknak. Ezek közé a projektek közé tartozik a Kakaókoncert-sorozat, az idősotthonokban tett zenés látogatások és az autizmusbarát-koncertek is.
2015-ben a Budapesti Fesztiválzenekar Fischer ötlete nyomán indította el a TérTáncKoncert sorozatot, amelynek keretében az egész országból összegyűlve több száz gyerek táncolt és énekelt a Hősök terén. Az akció nem csak a zene fontosságára hívja fel a figyelmet. Még lényegesebb, hogy a leszakadó társadalmi rétegek felzárkózását hirdeti a művészetek segítségével.
„Amikor kilépünk a koncerttermekből, minden alkalommal átéljük, mennyit jelent a zene az embereknek. Oda megyünk, ahol szükség van ránk.”
Ma este fél 9-kor az általa is alapított Budapesti Fesztiválzenekar, az amszterdami Concertgebouworkest és a Konzerthausorchester Berlin együttesekkel közös, az interneten közvetített, ingyenes koncert-összeállítással készül ünnepelni Fischer Ivánt. Megtekinthető itt.
Hozzászólás zárolva.