A Balaton krónikása – Kovács Emőke
Kovács Emőke két évtizede kutatja a Balaton történetét, négy könyve jelent meg eddig a tóról. Azt szeretné, ha végre túllépnénk a sör-lángos-gumimatrac sablonon, mert a Balaton ennél sokkal többet jelent és kínál.
Az írásaid olvasmányosak, nem csak a szakmának szólnak. Miért ezt a stílust választottad?
Pedagóguscsaládból származom, nem hiszek az öncélú, könyvtárszobákban zajló kutatásokban. Jómagam egyetemen oktattam, de sok könyvbemutatót, történelemórát, előadást tartottam. Minden előadásnak, írásnak viszont csak úgy van értelme, ha hiteles, de érdekes módon szól az olvasóhoz. Hosszú évek során tanultam bele abba, hogy miképpen tartsam ébren a hallgatóim figyelmét. Számomra ez nagyon fontos elv!
Van-e még számodra fehér foltja a Balatonnak?
Úgy látom, hogy feltáratlan még a két háború közti tó-történetet, de van még mit kutatni az 1950-es évek kapcsán – pl. államosítások, kisajátítások szempontjából is. Ha nem is teljesen fehér folt, de mindenképp lényeges kérdés az is, hogy a Balaton mint szimbólum, miképpen jelenik meg az irodalomban, a művészetben és mindennek milyen történeti vetületei vannak. Ez utóbbi témára vonatkozóan nemrégiben nyertem el a Magyar Művészeti Akadémia hároméves alkotói ösztöndíját,. Reményeim szerint az új kutatási eredményeket egy nagyívű tanulmánysorozatban, de leginkább egy új könyvben lesz majd lehetőségem bemutatni.
Melyik a kedvenc balatoni településed?
A déli parton nőttem fel és felnőtt létem is – egykoron a siófoki BRTK Könyvtár igazgatójaként – a déli parthoz kötött. Nem tudok egyet mondani: szeretem a fonyódi hegy méltóságteljes hangulatát a hegy tetején lévő templommal, szeretem a földvári vitorláskikötőt, de ugyanígy Keszthely Festeticsek által ránk hagyott szellemi örökségét és Balatonfüred sokszínű történeti hagyományait.
Ajánlj, kérlek olyan látnivalót, helyszínt nekünk, ami kevésbé közismert, és érdemes felfedeznünk ezen a nyáron!
Ebben az esetben sem tudok egy helyszínt kiemelni a Balatonnál. Sőt, jómagam abban hiszek, hogy a Balaton minden települése közösen képez egy nagy és szerethető egységet, és ebbe beletartoznak a somogyi, zalai, veszprémi háttértelepülések is. Ha mindenképpen szükséges látnivalókat kiemelnem, akkor a Pannon Tenger szakrális emlékhelyeire hívom fel a figyelmet: az eldugott, de sajátosan erre a vidékre jellemző szőlőhegyi kápolnákra, kálváriákra. Közülük is, mint egykori somogyi elszármazott, a lellei Kishegy Szent Donát kápolnáját ajánlom. Innen belátni a Balatont, a nagyvárosok zajából érkezőknek, elvonulni vágyóknak szép elcsendesült nyújthat ez a helyszín.
Hozzászólás zárolva.